Dziennik skóry wrażliwej
Img_Dziennik skóry wrażliwej

ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA - WPŁYW ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA NA SKÓRĘ WRAŻLIWĄ

Każdego dnia zanieczyszczenia gromadzą się na powierzchni naskórka, wpływając na jakość skóry twarzy, szyi i dekoltu. Zanieczyszczenia te uszkadzają skórę, osłabiając ją i zwiększając jej wrażliwość. Codzienne, delikatne ale głębokie oczyszczanie skóry jest konieczne, aby chronić nie tylko skórę, ale także jej barierę ochronną, która chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Rano i wieczorem, skóra musi zostać odpowiednio oczyszczona, aby pozbyć się zanieczyszczeń, które się na niej gromadzą: potu, tytoniu, śladów makijażu a nawet kurzu. Oprócz tych zanieczyszczeń występuje jeszcze poważniejszy problem, jakim jest zanieczyszczenie atmosfery (smog). Ozon i drobne cząstki, takie jak mikroskopijne PM2.5, przyklejają się do skóry, (osadzając się w porach) uszkadzając jej barierę ochronną.

SMOG

Zanieczyszczenie powietrza jest czynnikiem obciążającym w patologiach zapalnych skóry, takich jak trądzik, pokrzywka i alergie skórne, egzema. Zanieczyszczenie może również powodować zaburzenia pigmentacji i przyspieszone starzenie się skóry.

OZON

Ozon jest gazowym zanieczyszczeniem, które wpływa na nasze zdrowie i ma szczególny wpływ na drogi oddechowe. W kontakcie ze skórą ozon utlenia sebum i lipidy skóry, zmniejszając endogenne mechanizmy obronne przeciwutleniaczy, prowadząc do uszkodzenia bariery skóry i powodując stan zapalny.

PYŁ ZAWIESZONY

Pył składa się z drobnych cząstek przenoszonych przez powietrze. Mogą być wdychane lub osadzać się w porach skóry, powodując stan zapalny.

PM 2.5

PM2.5 to mikroskopijne cząstki pyłu zawieszonego (<2,5 μm). Przenoszone przez powietrze, mogą osadzać się w porach i wnikać w skórę. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych