0

Zapisz się do naszego Newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymać specjalne oferty oraz najnowsze wiadomości od La Roche-Posay

Media Widget 01Media Widget 02Media Widget 03

 

Wróć na stronę laroche-posay.pl
Save your skin

Wszystko co chcesz wiedzieć o pieprzykach...

Pieprzyki, zwane również znamionami, składają się z grupy zabarwionych na brązowo komórek i zazwyczaj występują w skórze lub błonach śluzowych. Komórki te, zwane melanocytami, odpowiadają za opaleniznę i ciemny kolor skóry. Noworodki nie mają pieprzyków. Pieprzyki zaczynają się pojawiać w wieku od sześciu miesięcy do roku i pojawiają się aż do wieku dorosłego.

Img_Wszystko co chcesz wiedzieć o pieprzykach...

Pieprzyki i słońce: złe połączenie

W okresie dzieciństwa i dojrzewania ekspozycja na słońce wpływa na liczbę pieprzyków, które mogą się pojawić na skórze, oraz na ich rozmiar. Im więcej pieprzyków mamy na skórze, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry, ponieważ aż 35% nowotworów skóry rozwija się z istniejącego wcześniej pieprzyka¹. Z tego względu ważne jest, aby skutecznie chronić dzieci i młodzież przed słońcem, by możliwie najbardziej ograniczyć liczbę pojawiających się pieprzyków. Nadmierna ekspozycja istniejących pieprzyków na słońce może ponadto prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Z tego względu ważne jest wypracowanie sobie dobrych nawyków, jeżeli chodzi o ochronę pieprzyków przed promieniami ultrafioletowymi typu A i B, podobnie jak w przypadku ochrony reszty skóry.

Ochrona pieprzyków

Aby sprostać tym szczególnie istotnym potrzebom, laboratorium La Roche-Posay stworzyło serię filtrów przeciwsłonecznych Anthelios, które łączą w sobie wysoką ochronę przed promieniami ultrafioletowymi typu A i B. Produkty Anthelios występują w szerokim spektrum konsystencji, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wrażliwej skóry. Szukasz szybko wchłaniającego się kremu koloryzującego, ultralekkiego żelu, delikatnego mleczka czy może filtra przeciwsłonecznego przeznaczonego specjalnie dla dzieci? Odwiedź stronę z testem diagnostycznym i znajdź ochronę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Aby pomóc Ci zachować czujność i kontrolować swoje pieprzyki, La Roche-Posay przygotowało aplikację Mole Checker. Dzięki niej możesz zaznaczyć swoje pieprzyki na mapie i monitorować ich zmiany między wizytami u dermatologa. Pamiętaj, że im wcześniej nowotwór skóry zostanie wykryty, tym większe są szanse jego wyleczenia.

Nawyki zapewniające wysoką ochronę skóry podczas ekspozycji na słońce

Ponieważ około 50–70% nowotworów skóry jest spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe typu A i B, bardzo ważne jest, aby oprócz stosowania preparatów z filtrem przeciwsłonecznym przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Unikajmy przebywania na słońcu od południa do godz. 16.00.
  • Starajmy się przebywać w cieniu, a nie na otwartym słońcu.
  • Nakładajmy nową warstwę kremu co dwie godziny.
  • W możliwie największym stopniu ograniczajmy ekspozycję dzieci na słońce, ponieważ ich skóra jest dużo bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych. Ubrania (nakrycie głowy, koszulka i okulary przeciwsłoneczne) nadal stanowią najlepszą ochronę przed promieniami UV.

1 The Syndicat National des Dermatologues-Vénérologues (Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów-Wenerologów we Francji).

Nasza metoda 3 kroków, która ochroni Cię przed nowotworem