Skoncentruj się na...

Wymagająca skóra noworodka – jak o nią dbać?

Img_Wymagająca skóra noworodka – jak o nią dbać?

Pielęgnacja noworodka to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Z drugiej strony wiadomo, że skóra dziecka, zwłaszcza w jego pierwszych tygodniach czy miesiącach życia wymaga szczególnej troski, dlatego nie można w tym przypadku bazować na zwykłych kosmetykach. Bardzo często w ich skład wchodzą substancje mogące niepotrzebnie podrażniać skórę, a jednocześnie wywoływać lub wzmagać reakcje alergiczne. Warto zatem szukać takich kosmetyków, które nie zawierają niepotrzebnych barwników, konserwantów, parabenów czy substancji perfumujących. Kosmetyki do pielęgnacji noworodka nierzadko bazują na naturalnych składnikach nawilżających i natłuszczających skórę.

Pielęgnacja noworodka – kosmetyki, które warto wybierać

Jak często kąpać niemowlę? To, jak powinna wyglądać pielęgnacja niemowlaka w dużej mierze sprowadza się do stanu jego skóry zaraz po narodzinach i w kolejnych tygodniach. W odróżnieniu od skóry dorosłego, ta u dziecka nie posiada jeszcze do końca wykształconych mechanizmów obronnych. Płaszcz hydrolipidowy zapewnia nie tylko odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ale też chroni ją przed działaniem wolnych rodników i odpowiada za jej zdolność do blokowania rozmaitych szkodliwych czynników zewnętrznych. Dodatkowym problemem może być pojawianie się reakcji atopowych związanych z dużym poziomem wrażliwości skóry oraz występowanie ciemieniuchy, która u wielu dzieci jest normalnym zjawiskiem. We wszystkich tych sytuacjach stosowanie środków pozwalających natłuścić skórę jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest zatem, gdy kosmetyki do pielęgnacji noworodka zawierają w swoim składzie lipidy stanowiące naturalny składnik pozwalający na utrzymanie mikrobiomu skóry w dobrej kondycji.

Prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka

Jak kąpać noworodka? Obecnie zaleca się, by kąpać dziecko co drugi dzień. Woda, zwłaszcza twarda, niestety może podrażniać skórę, co widać nawet u dorosłych. Łatwo sobie wyobrazić, co może wyrządzić skórze malucha. Zarówno do kąpieli, jak i do pielęgnacji ciała na co dzień warto szukać takich kosmetyków, które zmiękczą skórę, ale też będą ją skutecznie chronić. Skuteczna i bezpieczna pielęgnacja noworodka jest możliwa chociażby dzięki kosmetykom dla niemowlaka z linii Lipikar od La Roche-Posay. Są to produkty odpowiednie zarówno do kąpieli, jak i do pielęgnowania ciała. Ich cechą wspólną jest zdolność przeciwdziałania swędzeniu skóry i powstawaniu podrażnień. Mogą być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka oraz przez osoby z cerą wrażliwą i atopową. Redukują suchość i zaczerwienienia oraz dbają o zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Ważną zaletą jest fakt, że chociaż takie kosmetyki mają za zadanie natłuszczać cerę, to nie pozostawiają na niej tłustego, lepkiego filmu. Szybko się wchłaniają i zostawiają skórę gładką i przyjemną w dotyku. Z takim zapleczem pielęgnacja skóry noworodka przestaje być dużym problemem, nawet jeśli maluch ma wyjątkowo wrażliwą cerę. To istotna zaleta dla rodzica, który ma w tym czasie na głowie mnóstwo spraw związanych z dobrem dziecka.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły