Skoncentruj się na...

Wypryski na twarzy - jakie składniki kosmetyków są niewskazane?

Img_Wypryski na twarzy - jakie składniki kosmetyków są niewskazane?

Preparaty kosmetyczne pełnią kluczową rolę w walce z uciążliwym trądzikiem. Wiele jednak substancji wchodzących w skład produktów drogeryjnych może znacznie pogarszać stan skóry. Na które z nich trzeba uważać?

Czym jest trądzik?

Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry i może rozwinąć się w każdym wieku. Towarzyszy mu łojotok, powstający w wyniku nadaktywności gruczołów łojowych, co prowadzi do pojawiania się zaskórników, czyli wykwitów niezapalanych oraz krostek, grudek i torbieli, będących zmianami zapalnymi. Choroba obejmuje najczęściej obszary łojotokowe, czyli twarz, dekolt i plecy.

Rodzaje trądziku

Trądzik występuje pod różnymi postaciami. Trądzik młodzieńczy związany jest z okresem dojrzewania i powstaje na skutek zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej. Jego objawem są zmiany grudkowe, zaskórniki zamknięte i otwarte oraz ropne krosty. Trądzik ropowiczy, oprócz typowych zmian skórnych wymienionych wcześniej, charakteryzuje się dodatkowo torbielami ropnymi, których wyciskanie pozostawia szpecące blizny. U mężczyzn może wystąpić postać skupiona trądziku ropowiczego, która objawia się występowaniem nachodzących na siebie głębokich torbieli. Trądzik bliznowaty występuje samodzielnie lub w połączeniu z inną formą, najczęściej ropną. Typową cechą dla takich zmian jest tworzenie się bliznowców już w miejscu wykwitów. W przypadku trądziku piorunującego torbiele ropne przekształcają się w zmiany krwotoczne, towarzyszą mu też bóle stawów i gorączka. Wyróżnia się także trądzik wywołany na skutek jakiegoś czynnika, np. trądzik kosmetyczny, trądzik polekowy lub trądzik zawodowy.

Zakazane składniki kosmetyków

Kosmetycznych wrogów skóry trądzikowej jest wielu. Osoby borykające się z problemem trądziku powinny unikać tłustych kremów, które zapychają pory, oraz innych preparatów zawierających w składzie parafiny i jej pochodne (Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Synthetic Wax, Paraffin, Isoparaffin), wazeliny (Vaseline, Petrolatum, Synthetic Wax), silikony (-methicone, -siloxane,-silanol, -silicone), niektóre oleje (masło kakaowe, olej z awokado, olej kokosowy), niektóre estry i alkohole (Isopropyl Myristate, Isopropyl Linoleate, Isocetyl Stearate, Hexadecyl Alcohol). Niewskazane są środki zapachowe (linalol, limonen) i parabeny stosowane jako konserwanty (Propyl paraben, Ethylparaben, Methyl Paraben), ponieważ mogą wywoływać alergię kontaktową, zwiększającą ryzyko powstania stanów zapalnych.

Co stosować na trądzik?

W pielęgnacji skóry trądzikowej istotne jest używanie kilku kosmetyków, które będą działały kompleksowo. Ich główna rola powinna polegać na utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-tłuszczowej w naskórku. Produktami stworzonymi z myślą o pielęgnacji skóry trądzikowej jest linia Effaclar marki La Roche-Posay, w skład której wchodzą oparte na specjalistycznych formułach produkty oczyszczające i mikrozłuszczające, o właściwościach antyoksydacyjnych, tonujących i zwalczających niedoskonałości, zatkane pory i przebarwienia, a także niwelujących problem nadmiernego błyszczenia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły