Skoncentruj się na...

Zagrożenia wynikające z uszkodzenia skóry

Img_Zagrożenia wynikające z uszkodzenia skóry

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym organem naszego organizmu jest skóra. Dzieje się tak, ponieważ kiedy jesteśmy zdrowi prawidłowo działają wszystkie jej procesy regeneracyjne, w efekcie czego drobne wypadki szybko odchodzą w niepamięć. Sytuacja zmienia się, kiedy doświadczymy poważnych uszkodzeń skóry - wówczas dopiero zaczynamy doceniać ten ważny narząd. Dowiedz się więcej o jego funkcjach. Poznaj zagrożenia wynikające z uszkodzenia skóry. Stań się świadomy jej znaczenia!

Jakie funkcje spełnia skóra?

Skóra - największy narząd naszego organizmu, aczkolwiek najmniej przez nas doceniany.
Złożona z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej pełni wiele znaczących funkcji. Przede wszystkim chroni nas. Chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, środowiskowych i chemicznych. Stanowi swoisty mur ograniczający dostęp bakteriom, grzybom i wirusom. Jest w końcu pancerzem, który neutralizuje skutek upadków, otarć, czy choćby uderzeń - o które jak wiadomo wcale nie trudno.
Jednak oprócz takiego działania biernego, skóra osłania człowieka także w sposób aktywny. Między innymi poprzez proces termoregulacji, działanie układu immunologicznego, odbieranie bodźców z otoczenia, czy choćby zdolność do rozpoznawania alergenów.
A to nie koniec! To w skórze zachodzi produkcja melaniny oraz synteza witaminy D, które są niebagatelne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Jakie mogą być uszkodzenia i choroby skóry?

Istnieje bardzo wiele zagrożeń, wynikających z uszkodzenia skóry oraz jej chorób. Warto zatem wiedzieć, co może temu, jakże ważnemu, narządowi grozić.

Uszkodzenia skóry można podzielić na:
a) Oparzenia,
b) Odmrożenia
c) Zranienia i otarcia

Choroby skóry ze względu na ich przyczynę można poklasyfikować na:
* Bakteryjne
* Pasożytnicze
* Grzybiczne
* Wirusowe
* Autoimmunologiczne
* Alergiczne
* Uwarunkowane genetycznie
* Zawodowe
* Wywołane czynnikami fizykalnymi
* Choroby tkanki łącznej
* Choroby nowotworowe

Jakie zagrożenia wynikają z uszkodzenia skóry?

Zagrożenia wynikające z uszkodzenia skóry mogą mieć poważne konsekwencje dla całego ludzkiego organizmu. Poniżej omówimy pojedynczo kolejne typy i konsekwencje uszkodzeń skóry.

Oparzenia.
Oparzenia skóry mogą powstać z kilku powodów: zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, za dużej ekspozycji na promieniowanie UV, kontaktu ze związkami chemicznymi, elektrycznością, a także mogą pojawić się na skutek tarcia.
Jako że skóra, jest narządem szczególnie mocno unerwionym, każde oparzenie stanowi źródło bólu.
Bezpośrednią konsekwencją oparzenia jest naruszenie warstwy hydrolipidowej skóry, czyli jej naturalnej bariery ochronnej, co może wywołać infekcję lub wstrząs (np. wstrząs termiczny). Oparzenie nie tylko uszkadza skórę, ale także może dotknąć głębiej położonych tkanek i narządów. Może być przyczyną blizn, a nawet martwicy.
Ratunek w przypadku oparzeń zależy od jego rodzaju i stopnia natężenia objawów. W najlżejszych przypadkach, czyli w oparzeniach I stopnia, należy schłodzić zaczerwienioną skórę. Nigdy na rany po oparzeniu nie aplikuje się żadnych maści ani innych tłustych substancji.

Odmrożenia.
Odmrożenia skóry pojawiają się na skutek jej zbyt długiego przebywania w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Odmrożeniem skóry I stopnia nazywa się martwicę. Obumarłe tkanki bardzo trudno wyleczyć. Niejednokrotnie konieczna jest amputacja.
Najczęstszym zagrożeniem wynikającym z uszkodzenia skóry tego typu jest odmrożenie palców oraz dłoni.
Jako że odmrożenie zazwyczaj wiąże się z wychłodzeniem całego organizmu, pierwszym krokiem w jego leczeniu jest podanie ciepłego napoju. Jeśli odmrożenie wystąpiło na skutek kontaktu z zimną wodą, należy niezwłocznie zdjąć przemoczone ubrania i okryć się kocem.
W przypadku odmrożenia rąk/palców ważne jest aby pozbyć się biżuterii, następnie zamoczyć uszkodzoną partię ciała w ciepłej wodzie, a na koniec zaaplikować na nią regenerujący preparat, np. Cicaplast, który odpowiednio nawilży i ukoi skórę. Nie można używać tego typu kosmetyków, gdy pojawiły się pęcherze i krosty.

Uszkodzenia mechaniczne skóry, czyli zranienia i otarcia. Są to tzw. rany urazowe takie jak skaleczenia, stłuczenia, ukąszenia, odciski i in. Zagrożenie wynikające z takiego uszkodzenia skóry polega w głównej mierze na tym, że tworzy się otwarta rana, z której wydobywają się krew i płyny ustrojowe. Przy tego typu wypadkach często dochodzi do naruszenia nerwów, tkanek, kości. Tego typu urazy skóry również są bardzo bolesne.
Leczenie polega przede wszystkim na oczyszczeniu, zdezynfekowaniu i zabezpieczeniu rany.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły