Skoncentruj się na...

Zapalenie mieszków włosowych - 5 rad jak pielęgnować skórę podczas schorzenia

Img_Zapalenie mieszków włosowych - 5 rad jak pielęgnować skórę podczas schorzenia

Zapalenie mieszków włosowych jest pospolitą infekcją bakteryjną dotykającą zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Czym charakteryzuje się stan zapalny mieszków włosowych i jak pielęgnować skórę podczas schorzenia? Przedstawiamy 5 rad!

Zapalenie mieszka włosowego - charakterystyka

Stan zapalny mieszków włosowych jest jedną z postaci zakażenia gronkowcowego. Poprzez ujścia gruczołów łojowych bakterie przedostają się do mieszka włosowego, co prowadzi do powierzchniowego lub głębokiego zakażenia. Najczęściej zapalenie mieszków włosowych powstaje w miejscach często ocierających się o ubrania - na karku lub plecach, jednak zakażenie z czasem przechodzi na sąsiadujące mieszki włosowe. Stan zapalny mieszków włosowych może doprowadzić do powstania czyraka.

Objawy zapalenia mieszka włosowego

Podczas zapalenia mieszków włosowych na skórze pojawiają się zaczerwienienia, które z czasem mogą przerodzić się w krosty wokół włosa. Dodatkowo bakterie wywołują świąd. Gdy mieszki włosowe znajdują się w głębokiej warstwie skóry, rozwinąć się może przewlekły stan zapalny zwany figówką.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych i pielęgnacja zainfekowanej skóry - 5 rad

1. Odpowiednia higiena
Aby zapobiec infekcji, którą wywołuje gronkowiec złocisty, trzeba dbać o higienę ciała. Dobrze jest używać mydła ze środkami o działaniu dezynfekującymi. Należy również regularnie zmieniać bieliznę.

2. Podrażnienie po depilacji
Często do infekcji dochodzi w wyniku depilacji, dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu maszynki do golenia czy depilatora, używając np. wody utlenionej. Zapalenie mieszków włosowych na nogach wyglądem nie różni się od zwykłego podrażnienia. Jednak istnieje sposób na to, żeby odróżnić te dwa schorzenia, można nanieść na miejsce po depilacji lekką maść. W przeciwieństwie do zapalenia mieszków włosowych, podrażnienie zniknie po nałożeniu produktu.

3. Stosowanie maści z antybiotykiem
Gdy mieszek włosowy jest zainfekowany, pomocne może okazać się miejscowe nakładanie maści z antybiotykiem. Poprawa powinna przyjść po kilku dniach. W innym przypadku należy zacząć zażywać doustnie antybiotyk. W takiej sytuacji konsultacja z lekarzem wydaje się niezbędna. Oprócz antybiotyku można dodatkowo zażywać witaminę C i witaminy z grupy B.

4. Nie wyciskaj ropnych zmian!
O skórę lepiej dbać, zapobiegając, niż lecząc, jednak gdy powierzchowna infekcja przerodzi się, np. w czyraki, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim nie wolno wyciskać czy wyduszać zmian, gdyż może to spowodować spotęgowanie się stanu zapalnego i jego rozprzestrzenienie. Czas sam sprawi, że czyraki samoistnie się zagoją. W celu przyspieszenia dojrzewania czyraka i jego zniknięcia, możemy na zmienione miejsca kłaść wilgotne i rozgrzewające kompresy.

5. Dobrze dobrane kosmetyki
Oprócz stosowanie mydła o działaniu dezynfekującym, należy wyposażyć kosmetyczkę w odpowiednio dobrane kremy czy żele, które nawilżą i złagodzą naszą skórę. Nie powinny zawierać konserwantów. Kosmetyki takie jak Lipikar Fluid od La Roche-Posay to odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry potrzebującej nawilżenia, ukojenia i wzmocnienia bariery ochronnej. Kojąco-ochronna emulsja pozytywnie wpłynie na promienny wygląd cery, uelastycznienie oraz zredukowanie podrażnień i swędzenia. W skład produktu wchodzą substancje takie jak:
niacynamid - działanie kojące
masło Karite - działanie nawilżające
glicerynę - pozwala zachować właściwy poziom nawodnienia

La Roche-Posay Lipikar Fluid może być stosowany do typu skóry, jednak przede wszystkim skierowany jest do osób z cerą suchą i wrażliwą. Stosowanie produktu przyniesie szybką poprawę - sprawi, że zniknie dyskomfort, suchość i swędzenie, a w ich miejsce pojawi się ukojona, gładka i nawilżona skóra.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty