Skoncentruj się na...

Zatkane pory na twarzy – jak z nimi walczyć?

Img_Zatkane pory na twarzy – jak z nimi walczyć?

Zatkane pory na twarzyto przykład niedoskonałości, które bywają bardzo uciążliwe i trudne do usunięcia. Przyczyną ich powstawania jest zaburzona praca gruczołów łojowych, w wyniku której sebum – naturalna bariera ochronna skóry – jest nadmiernie produkowane. Odkładając się na powierzchni skóry, zatyka jej pory, sprzyjając powstawaniu niedoskonałości oraz trudno gojących się stanów zapalnych. Aby móc skutecznie walczyć z zatkanymi porami, trzeba nauczyć się pielęgnować skórę twarzy przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Dowiedzmy się czegoś więcej na ten temat.

Zatkane pory – czym są i jak powstają?

Zatkane pory to problem, z którym boryka się bardzo wiele kobiet w różnym wieku. W zależności od umiejscowienia mogą przybierać zróżnicowaną formę. Zatkane pory na nosie, podobnie jak zatkane pory na czole, zazwyczaj z wyglądu przypominają niewielkie czarne punkciki – tzw. zaskórniki otwarte. Natomiast zatkane pory w pozostałych częściach twarzy najczęściej przybierają postać małych, białych grudek, przypominających drobną kaszkę. To tzw. zaskórniki zamknięte. W odróżnieniu od zaskórników zamkniętych są one głębiej umiejscowione pod skórą, przez co również trudniejsze do usunięcia. Często też zamieniają się w ropne krosty, którym towarzyszy trudno gojący się stan zapalny, niekiedy skutkujący pojawieniem się na twarzy widocznych przebarwień


Powodem powstawania obydwu rodzajów zaskórników są zatkane ujścia gruczołów łojowych (w wyniku nagromadzenia się na powierzchni skóry nadmiaru sebum pory skóry rozszerzają się, a na ich szczycie pojawiają się zaskórniki). Do zatykania ujścia gruczołów łojowych przyczyniają się również nieprawidłowo złuszczające się komórki naskórka oraz inne zanieczyszczenia gromadzące się na twarzy. Zatkane pory z całą pewnością nie wyglądają estetycznie. Trudno je też zamaskować przy pomocy makijażu. Dlatego zdecydowanie lepiej spróbować je usunąć, stosując odpowiednie kosmetyki, które przy okazji pomogą zniwelować problemy skórne będące ich rezultatem.

Kosmetyki na zatkane pory

Jak już ustaliliśmy, jedną z głównych przyczyn rozszerzonych porów jest nadmiar sebum, a więc naturalnej warstwy ochronnej skóry. Aby zniwelować skutki owego nadmiaru, najpierw trzeba przywrócić skórze równowagę. Niezbędne do tego celu są zabiegi pielęgnacyjne polegające na starannym oczyszczaniu skóry twarzy, z wykorzystaniem kosmetyków myjących. Ale nie tylko. Równie ważne jest bowiem przywrócenie skórze właściwego poziomu nawilżenia. Okazuje się bowiem, że nadmierna utrata wody jest jedną z głównych przyczyn odpowiedzialnych za zaburzenie pracy gruczołów łojowych, które chcąc zabezpieczyć skórę przed przesuszeniem, produkują większe ilości sebum. Dlatego też do pielęgnacji cery problematycznej warto wybierać preparaty, które dogłębnie nawilżą i odżywią skórę, a przy tym pomogą zredukować istniejące problemy. Przykładem tego rodzaju produktów jest krem na niedoskonałości z linii Effaclar Duo od La Roche Posay. Bogaty w składniki aktywne, zapewnia skórze optymalny poziom nawilżenia, chroniąc ją przed nadmierną utratą wody, przywraca jej wewnętrzną równowagę. Dodatkowo redukuje niedoskonałości i zapobiega ich nawrotom, a także zmniejsza widoczność przebarwień potrądzikowych, zapewniając kompleksową pielęgnację cery tłustej i problematycznej.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły