Skoncentruj się na...

Zdrowa skóra na co dzień, czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat pielęgnacji ciała w obecnej sytuacji!

Img_Zdrowa skóra na co dzień, czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat pielęgnacji ciała w obecnej sytuacji!

Odpowiednia pielęgnacja ciała to klucz do rozwiązania wielu skórnych problemów. Nie od dziś wiadomo - lepiej zapobiegać niż leczyć. Stosowanie się do kilku prostych zasad i używanie dobrze dobranych kosmetyków, pomoże Ci utrzymać skórę w prawidłowej kondycji. Szczególnie teraz jest to bardzo ważne. Pamiętaj, że skóra jest największą barierą ochronną naszego ciała. Wszelkie niedoskonałości (wysuszenia, pęknięcia, otarcia) to gratka dla bakterii i drobnoustrojów.

Prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska. radzi, jak postępować, by cieszyć się zdrową skórą.

Jak częste mycie rąk i dezynfekcja wpływają na skórę dłoni? Jak powinniśmy o nią dbać w obecnej sytuacji?

Częste mycie, noszenie rękawiczek, stosowanie preparatów dezynfekcyjnych nieprawidłowa pielęgnacja powoduje znaczne wysuszenie skóry.  Może również dojść do nasilenia objawów wyprysku, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy oraz wystąpienia  podrażnienia skóry. Spowodowane jest to zniszczeniem fizjologicznej bariery skóry. Dlatego też zalecam stosować do mycia delikatne emolienty, które myją a nie niszczą bariery naskórkowej oraz dodatkowo należy zawsze stosować krem barierowy lub balsam zawierający takie składniki jak masło karite, niacynamid, madekazozyd czy gliceryna.  Taka pielęgnacja pozwala odtworzyć fizjologiczną  barierę ochronną, zabezpieczającą naskórek przed podrażnieniem, a jednocześnie łagodzi i wspomaga regenerację naskórka.

Jak zadbać o skórę dziecka w tym trudnym czasie, zachęcając do ochrony przy pomocy maseczki i zapewniając odpowiednią pielęgnację delikatnej i wrażliwej skórze dziecka?

Skóra dziecka zawsze wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy pamiętać, że do piątego roku życia nie jest jeszcze w pełni wykształcona, dlatego też jest bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, podrażnienia i działanie promieniowania UV. Codzienna pielęgnacja obejmuje takie zabiegi jak: oczyszczanie i nawilżanie skóry, a także jej ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Najlepsze są emolienty, które spełniają wszystkie potrzeby skóry dziecka i są hypoalergiczne.  Zapobiegają podrażnieniu skóry, zmniejszają uczucie podrażnienia i świądu i co bardzo ważne są przyjemne kosmetyczne. Dzieci bardzo nie lubią tzw. lepkiej skóry. Nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej.

Prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, specjalista dermatolog-wenerolog, specjalista alergolog

Prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, specjalista dermatolog-wenerolog, specjalista alergolog

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty