Dziennik skóry wrażliwej
Img_Dziennik skóry wrażliwej

Zegar biologiczny skóry wrażliwej

Zaskakującym może się wydawać, że skóra wrażliwa nie jest typem skóry w prawdziwym znaczeniu tego terminu. Tak naprawdę, może ona występować w przypadku każdego rodzaju skóry, od skóry tłustej i trądzikowej u nastolatków, aż po skórę suchą i dojrzałą. Jedną wspólną cechą dla tych rodzajów skóry wrażliwej jest nadmierna reakcja na szkodliwe bodźce pochodzące ze środowiska lub z produktów do pielęgnacji skóry.

Tym co sprawia, że skóra wrażliwa jest naprawdę wyjątkowa są zmiany jakim podlega w miarę upływu czasu: w ciągu godziny, dnia, roku lub całego życia...czynniki środowiskowe i hormonalne mogą całkowicie zmienić oblicze skóry wrażliwej.

Dzień z życia skóry wrażliwej

Skóra posiada biologicznie zaprogramowany cykl 24-godzinny lub rytm okołodobowy, który może wpływać na jej wrażliwość.  W nocy, niższe stężenia kortyzolu, hormonu przeciwzapalnego w połączeniu z nagłym uwolnieniem mediatora świądu histaminą, mogą nasilać wrażliwość skóry. Rezultat? Gwałtowne przebudzenie, pieczenie, świąd oraz odczucie napiętej skóry.

Ale to jedynie połowa historii. Prawda jest taka, że chociaż skóra jest częściowo kontrolowana przez wstępnie zaprogramowane mechanizmy fizjologiczne, to nasze rutynowe zabiegi pielegnacyjne mogą być równie ważne.

Rozpoczynasz dzień od długiego gorącego prysznica, zanim wkroczysz w zanieczyszczone powietrze uliczne. W drodze do klimatyzowanego biura kupujesz kawę. W porze lunchu, spotykasz się ze znajomą, delektując się pikantnymi potrawami na słonecznym tarasie, potem nadchodzi czas na pośpieszne popołudniowe spotkania. Po pracy, wpadasz na siłownię na trening siłowy, zanim udasz się do ulubionego baru na koktajl z dziewczynami... Czy to brzmi znajomo?

Prawda jest taka, że każdy z tych momentów w ciągu dnia – zmiany temperatury i wilgotności, zanieczyszczenia, kofeina, pikantne jedzenie, słońce, stres, wysiłek fizyczny, alkohol – może zwiększać dyskomfort skóry wrażliwej.

Skóra wrażliwa a pory roku

Skóra wrażliwa lubi stabilizację i nie znosi zmian Wiosna i jesień budzą najwięcej obaw, ponieważ warunki pogodowe mogą być nieprzewidywalne. Delikatna bariera ochronna skóry i niezwykle czułe zakończenia nerwowe powodują, że skóra nie ma czasu na przyzwyczajenie się do szybkich zmian temperatury i wilgotności, co prowadzi do zwiększenia jej wrażliwości.

Każda pora roku wiąże się z różnymi poziomami stężeń pyłków z różnych gatunków roślin. Wiosną dominują pyłki drzew, a lato to pora traw, natomiast jesień charakteryzuje się pyłkami chwastów. Każda fala pyłków może wywołać objawy alergiczne na skórze. W przypadku wielu osób, prowadzi to do permanentnych zmian we wrażliwości skóry w ciągu roku.

Skóra wrażliwa w ciągu całego życia

Obok rytmu dobowego skóry i zmieniających się pór roku, długoterminowe zmiany fizjologiczne mogą znacznie wpływać na poziom wrażliwości skóry.

  • Skóra niemowlaka: bariera skórna niemowlaka ciągle się rozwijająca jest bardzo podatna na zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Jeśli chodzi o zastosowanie kosmetyków, należy stosować zasadę im mniej tym lepiej.
  • Skóra nastolatka: w dążeniu do kontroli nad tłustą i trądzikową skórą, nastolatki często stosują silne produkty oczyszczające, ścierające i pozbawiające skórę jej naturalnych mechanizmów obronnych, pozostawiając ją nadwrażliwą.
  • Skóra w okresie ciąży i menopauzy: zmiany hormonalne mają wpływ na wydzielanie nadmiernej ilości sebum skóry, co może prowadzić do osłabienia bariery ochronnej skóry. Te same hormony wpływają również na sieć naczyń krwionośnych, co może powodować nadmierne rumienienie się i zaczerwienienie skóry.
  • Skóra u osób starszych: wraz z upływem lat, w obrębie skóry występują charakterystyczne zmiany. Aktywność gruczołów łojowych zmniejsza się, a skóra właściwa i naskórek stają się cieńsze. Skóra starzejąca się, często odwodniona i ze słabą barierą ochronną jest szczególnie narażona na negatywne czynniki zewnętrzne.

Jak utrzymać skórę w równowadze

Skóra wrażliwa stale się zmienia pod wpływem licznych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Aby utrzymać ją w równowadze i stopniowo zmniejszać jej wrażliwość należy korzystać z dostępnych specjalistycznych rozwiązań dermokosmetycznych.