Skoncentruj się na...

Zioła na skórę — jakie powinniśmy stosować, by poprawić jej jakość?

Img_Zioła na skórę — jakie powinniśmy stosować, by poprawić jej jakość?

Pozytywny wpływ ziół na skórę został udowodniony wieloma testami dermatologicznymi i nie tylko. To przykład skuteczności medycyny naturalnej względem zdrowia skóry. Dowiedz się, jakie zioła pić, aby polepszyć jakość skóry!

Zioła na skórę, czy każdy może je stosować?

Zioła już od pierwszych wieków uważane są za doskonałe preparaty lecznicze. Podczas gdy rynek kosmetyczny nie był jeszcze tak rozwinięty, zioła stanowiły jedyny sposób zwalczania różnych dolegliwości skórnych. Znajdowały także zastosowanie w leczeniu organizmu i wewnętrznych schorzeń. Mimo tak dobroczynnego i różnorodnego działania ziół nie można, stosować ich bezmyślnie. Należy pamiętać, że nawet dobre produkty, w nadmiarze mogą szkodzić. Warto również uwzględnić to, że zastosowanie niewłaściwego zioła na konkretną dolegliwość, może ją nasilić, utrudnić jej eliminację lub też pogorszyć stan skóry. Zioła są bardzo dobrym środkiem leczniczym, jednak tylko wówczas, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami i dopasowane odpowiednio do problemu.

Medycyna naturalna: jakie zioła pić i stosować, by poprawić jakość skóry?

Jednym z najpopularniejszych zastosowań ziół, jest wykorzystanie ich w leczeniu trądziku. Szczególnie sprawdzają się: szałwia, pokrzywa, łopian, skrzyp czy też rumianek. Wynika to z antyseptycznych, łagodzących i przeciwzapalnych właściwości, jakie wykazują wymienione zioła. Regularne przemywanie skóry naparem z ziół doskonale wspiera kurację przeciwtrądzikową. Zioła na trądzik dodatkowo skutecznie oczyszczają skórę tłustą i zapobiegają powstawaniu zmian trądzikowych.

* Stosowanie ziół na włosy również niesie ze sobą wiele korzyści. Taka ziołowa kuracja reguluje procesy zachodzące w skórze głowy, a dzięki temu może wzmacniać włosy, odżywić je, zagęścić czy też stymulować ich porost. Co istotne do każdej z tych właściwości przypisuje się odmienny rodzaj ziół: pokrzywa działa na porost włosów; łopian zapobiega problemom z wypadaniu włosów; szałwia do picia wzmacnia je i odżywia; rozmaryn jest pomocny w walce z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.

* Skutecznymi ziołami w trosce o ładniejszą skórę są, chociażby skrzyp polny, szałwia, fiołek trójbarwny czy też pokrzywa, które odżywiają skórę i poprawiają jej ogólną kondycję. Skóra staje się świeża, promienna i odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, co wynika z tego, że zioła wzmacniają również warstwę hydrolipidową skóry.

* Zioła są również bardzo pomocne w leczeniu grzybicy skóry (rąk, stóp, paznokci, skóry głowy). Wówczas należy sięgać po zioła o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antyseptycznych. Do tej grupy środków medycyny naturalnej zalicza się np. mniszek lekarski, jeżówkę - Echinacea purpurea, czy też żeń-szeń. Można je stosować bezpośrednio na skórę lub spożywać doustnie i umożliwić im działanie od wewnątrz. Podobnie jest w przypadku wyżej wymienionych ziół i ich działania na konkretny problem skórny. Otóż można z nich przyrządzać napary i roztwory do stosowania zewnętrznego lub spożywać jako napój.

Co wybrać: kosmetyki czy zioła?

Zioła mają niezwykle pozytywny wpływ na skórę. Dobierając odpowiedni gatunek i przygotowując go w określony sposób można skutecznie wyeliminować wiele chorób, schorzeń czy też zmian skórnych. Czy to zatem oznacza, że podczas leczenia trądziku, grzybicy lub skóry głowy, należy bazować wyłącznie na ziołach i jednocześnie zrezygnować z typowych produktów pielęgnacyjno-leczniczych? Niestety korzystny wpływ ziół na skórę jest ograniczony. Warto zatem taką zielarską kurację połączyć z odpowiednimi kosmetykami. Lecząc trądzik, nie obędzie się bez dobrego środka, zwalczającego niedoskonałości lub oczyszczającego skórę (pomocny może okazać się oczyszczający żel do skóry tłustej Effaclar La Roche-Posay). Z kolei w walce z wypadającymi włosami niezbędne będą ampułki do skóry głowy. Pamiętaj zatem, że zioła pomagają i są doskonałym przykładem naturalnych środków, które działają. Łącząc je ze specjalistycznymi preparatami masz jednak szansę na szybszą i skuteczniejszą eliminację problemu, z jakim się borykasz.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły