Dziennik skóry wrażliwej
Img_Dziennik skóry wrażliwej

Zlikwiduj zaczerwienie skóry!

Img_Zlikwiduj zaczerwienie skóry!


Nic nie podkreśla blasku kobiety, jak niewielki rumień, naturalny lub namalowany przy pomocy kosmetyków. Ale gdy niewielki rumień zamienia się w zarumienienie lub trwałe zaczerwienienie, twarz może wyglądać na przytłoczoną, zestresowaną lub po prostu zawstydzoną.
W przypadku kobiet ze skórą wrażliwą, wygląd ich twarzy nie zgadza się z ich wewnętrznym opanowaniem. Zaczerwienie skóry występuje w odpowiedzi na wiele wewnętrznych i zewnętrznych czynników stresogennych. Nie ma w tym nic dziwnego, że zaczerwienienie jest największym zmartwieniem kobiet o wrażliwej skórze.

Ponadto, zaczerwienienie zwykle pogarsza się z wiekiem. Pod wpływem słońca i innych czynników obciążających, cera traci jednorodność i ładny wygląd. Aby odzyskać kontrolę, niezbędne jest, aby zrozumieć wewnętrzne mechanizmy powstawania zaczerwienienia skóry i wdrożyć jej odpowiednią codzienną pielęgnację.

Dlaczego skóra wrażliwa czerwieni się?

Skóra wrażliwa posiada szczególnie delikatną barierą na swojej powierzchni, pozostawiając skórę bezbronną w obliczu czynników drażniących i środowiskowych. Gdy skóra zidentyfikuje dane zdarzenie lub substancję jako atak, uwalniane są sygnały ostrzegawcze w formie mediatorów reakcji zapalnej (cytokin, histaminy). Ten zestaw reakcji łańcuchowych prowadzi do rozszerzenia naczyń lub obrzęku sieci naczyń krwionośnych w obrębie skóry.

Rezultat? Widoczne zaczerwienienie i ciepło na powierzchni skóry, któremu towarzyszy swędzenie lub uczucie podrażnienia.

Jakie są wewnętrzne i zewnętrze czynniki wyzwalające zaczerwienienie?

Wiele kobiet z wrażliwą skórą zna swoje czynniki zapalne. Czynniki wewnętrzne obejmują zmiany hormonalne (ciąża, menopauza), a także stres i emocje. Czynniki zewnętrzne obejmują zmiany temperatury lub wilgotności, jak również słabo zaadaptowane kosmetyki (środki czynne powierzchniowo, substancje zapachowe, alkohol...).

Najważniejszą długoterminową przyczyną zaczerwienienia jest nic innego jak słońce: całoroczna ekspozycja na promieniowanie UV stopniowo pogarsza zaczerwienienie, które może stać się trwałe. Dlatego codzienna ochrona o szerokim spektrum jest koniecznością dla skóry podatnej na zaczerwienienie. Upewnij się, że filtr zabezpiecza przed promieniowaniem UVB, UVA oraz długofalowe promieniowanie UVA, które występują nawet w zimie.

Od zaczerwienienia do trądziku różowatego - kwestia natężenia

Zwykłe zaczerwienienie jest oczywiście normalne. Ale kiedy następują zmiany w kierunku pojawiających się lekko i na trwale poszerzonych naczyń krwionośnych, czasem również z małymi plamkami, prawdopodobną diagnozą jest trądzik różowaty. Ta powszechna dolegliwość dotyka około 10% populacji, zwłaszcza kobiety o jasnych oczach i skórze. Jeśli chodzi o leczenie, dostępne są różne strategie, począwszy od miejscowych kremów do laserów naczyniowych lub intensywnego światła impulsowego (IPL). Nie istnieje zbiór ustalonych i łatwych do zastosowania zasad, kiedy należy leczyć tą dolegliwość, ale jeśli ci ona przeszkadza, skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem.

Jakie są najlepsze produkty do pielęgnacji wrażliwej skóry ze skłonnością do zaczerwienienia?

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów skóry wrażliwej, skóra wrażliwa na zaczerwienienie wymaga szczególnej ostrożności. Najlepszymi produktami oczyszczającymi dla skóry wrażliwej są łagodne mleczka i wody micelarne, ponieważ nie będą zmywać delikatnej bariery. Mgiełka z wody termalnej jest dobrym rozwiązaniem, aby schłodzić i ukoić świeżo oczyszczoną skórę, a następnie należy ją nawilżyć, aby wspomóc przywrócenie jej barier ochronnych, następnie nałożyć wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Jaki makijaż jest najlepszy dla wrażliwej i zaczerwienionej skóry?

W przypadku skóry wrażliwej mniej znaczy więcej, dlatego najlepiej zminimalizować liczbę używanych produktów. Dlatego też kremy BB i CC są najlepszymi sojusznikami skóry wrażliwej skłonnej do zaczerwienienia: łączą w sobie wiele funkcji w jednej formule, która zmniejsza ryzyko podrażnienia; ponadto występują w lekkiej i łatworozprowadzalnej konsystencji, aby zminimalizować tarcie.