Skoncentruj się na...

Zwalcz łupież na głowie! Jak się go pozbyć?

Img_Zwalcz łupież na głowie! Jak się go pozbyć?

Problem z łupieżem potrafi skutecznie odebrać pewność siebie. Nie dość, że widać go na ubraniach w postaci drobnych, suchych płatków, wraz z łojotokiem może prowadzić do łysienia. Jak skutecznie walczyć z łupieżem?

Czym jest łupież i jakie są jego przyczyny?

Łupież jest chorobą skóry głowy, będącą wynikiem nadmiernego namnażania drożdżaka Pityrosporum ovale, który jest składnikiem flory skóry, powodującym zachwianie procesu regeneracji naskórka. Najlepsze środowisko dla rozwoju Pityrosporum ovale stanowi skóra łojotokowa.
Do czynników wewnętrznych, które determinują powstawanie łupieżu, należą zaburzenia hormonalne i immunologiczne, skłonności genetyczne, stres oraz niewłaściwa pielęgnacja. Chorobę mogą również wywołać czynniki zewnętrzne, takie jak niewłaściwa pielęgnacja (używanie zbyt dużych ilości środków do stylizacji, niedokładne spłukiwanie szamponu, źle dobrane kosmetyki), długotrwała ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia powietrza, przesuszanie skóry głowy suszarką. W okresie zimowym choroba może się nasilać, zaś w letnim - ulegać wyciszeniu. Niskie temperatury naturalnie pobudzają pracę gruczołów łojowych, które produkują zwiększoną ilość sebum, aby ochronić skórę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dochodzi też problem przesuszania skóry przez nadmierne ogrzewanie pomieszczeń. Ponadto intensyfikacja łupieżu zimą związana jest także z noszeniem okryć głowy, które mogą blokować dostęp powietrza, przegrzewać skórę i powodować jej nadmierne przetłuszczanie.

Złuszczanie naskórka

Obumieranie i złuszczanie komórek naskórka jest procesem naturalnym, trwającym około 28 dni, dlatego śladowe ilości białych płatków na odzieży nie muszą sygnalizować nieprawidłowości w funkcjonowaniu skóry. Problem z łupieżem pojawia się wtedy, gdy występuje on w nadmiernej ilości, co oznacza, że proces złuszczania keratynocytów odbywa się zbyt szybko. Wtedy mamy do czynienia z chorobą skóry, która może pojawić się w każdym wieku.

Rodzaje łupieżu

Choroba występuje pod dwiema postaciami. Pierwszą jest łupież suchy - drobnopłatowe złuszczanie chorego naskórka następuje w wyniku przesuszenia skóry głowy. Ma postać białych łuseczek, które osypują się na ramiona w formie lekkich i jasnych łusek. Zwykle nie towarzyszy mu stan zapalny, nie powoduje też uszkodzenia włosów. Nieleczony, może jednak przekształcić się w drugą postać zwaną łupieżem tłustym (łojotokowym), któremu towarzyszy stan zapalny, zaczerwienienie i dotkliwy świąd. Łuski są tłuste i przylegają do skóry, mogą mieć postać żółtawych skorup, które powodują podrażnienie. Często pojawia się także na plecach, klatce piersiowej, brwiach, powiekach, uchu zewnętrznym. Nieleczony, może prowadzić do utraty włosów (łysienia łojotokowego).

Jak leczyć łupież?

Z łupieżem można skutecznie walczyć, a zabiegi przeciwłupieżowe obejmują czynności, które hamują namnażanie Pityrosporum ovale. Podstawą codziennej pielęgnacji jest szampon o potwierdzonym działaniu dermatologicznym, oparty na formule hamującej wzrost kolonii drożdżaka i zapobiegającej nawrotom choroby. Polecanym preparatem jest szampon Kerium marki La Roche-Posay, który wykazuje działanie mikrozłuszczające i odbudowuje naturalną równowagę skóry głowy. Wersja przeznaczona do walki z łupieżem suchym dodatkowo nawilża skórę, dedykowana zaś skórze obciążonej łupieżem tłustym - przeciwdziała nadmiernej produkcji łoju. Ponadto dużą rolę w walce z łupieżem odgrywa zbilansowana dieta, bogata szczególnie w minerały i witaminy grupy B, A oraz E, które korzystnie wpływają na kondycję skóry (zawarte m.in. w rybach, olejach roślinnych, nasionach słonecznika i dyni, orzechach, mleku, drożdżach spożywczych). Osoby, które mają skłonność do łupieżu, powinny ograniczyć też ilość spożywanych cukrów, które sprzyjają namnażaniu się grzybów drożdżopochodnych. Warto pamiętać, że codzienne szczotkowanie włosów pomaga regularnie usuwać martwy naskórek, a poza tym pobudza krążenie, dzięki czemu skóra pozostaje w lepszej kondycji. Czynność ta powinna być jednak wykonywana delikatnie, gdyż zbyt agresywne szczotkowanie może być przyczyną łamliwości włosa, a także podrażniać skórę i pobudzać gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły