SŁOWNIK : 
Łojotok skórySłowa zaczynające się na Ł

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Ł »

Łojotok skóry

Skóra tłusta jest związana z nadprodukcją łoju. Ten rodzaj cery charakteryzuje się szarożółtą barwą i widocznymi porami z zaskórnikami. Skóra tłusta jest dość gruba, a pokrywająca ją lipidowa warstwa jest tak obfita, że skutecznie chroni ją przed niskimi temperaturami, silnymi wiatrem i wysuszeniem. Zaletami cery tłustej jest wysoka odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, stres, zmiany hormonalne i nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego.
Łojotok zabezpiecza skórę przed wczesnym starzeniem się, chroni ją przed wysuszeniem, jednak często stan ten prowadzi do pojawienia się trądziku. Nieestetyczny wygląd związany ze stale błyszczącą się skórą i upłynnionym pod wpływem ciepła łojem przyczynia się do powstawania zaskórników. Łojotok na ogół pojawia się w okresie dojrzewania, czemu towarzyszą zmiany hormonalne i stymulacja gruczołów łojowych. Łój, który współtworzą kropelki tłuszczu i szczątek komórek zostaje usunięty z organizmu.
Łojotok powodujący obfite natłuszczenie skóry jest dolegliwością, którą należy leczyć. Niskie uwodnienie i słabe ukrwienie skóry tłustej można poprawić dzięki głębokiemu jej nawilżeniu i pobudzeniu mikrokrążenia (dotlenieniu). Należy zwrócić uwagę na to, aby nie uszkodzić ochronnej warstwy lipidowej skóry łojotokowej, toteż odradza się używania kosmetyków na bazie alkoholu. Regularne stosowanie peelingów oraz używanie delikatnych kosmetyków do oczyszczania i pielęgnacji skóry tłustej powinny rozwiązać problem.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra tłusta i trądzikowa