SŁOWNIK : 
Łuszczenie się skórySłowa zaczynające się na Ł

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Ł »

Łuszczenie się skóry

Złuszczanie się naskórka jest naturalnym procesem fizjologicznym skóry, który sprawia, że w miejsce starych komórek skóry pojawiają się nowe keranocyty. Możemy mieć jednak do czynienia z nadmiernym łuszczeniem się skóry, które wynika z wytwarzania przez nią niedostatecznej ilości sebum. Jest to dolegliwość charakterystyczna dla skóry suchej i może pojawić się zarówno na skórze twarzy, jak i całego ciała. W wielu przypadkach łuszczenie się skóry może być objawem poważnej choroby skóry - łuszczycy, której leczenie długotrwałe i uporczywe dla pacjenta.

Dzięki wytwarzaniu sebum przez gruczoły łojowe, na naszej skórze tworzy się płaszcz ochronny, który zapobiega utracie wody z jej głębszych warstw. To pozwala na zachowanie gładkości i miękkości skóry, a także na jej ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli jednak funkcjonowanie gruczołów łojowych zostaje w jakiś sposób zaburzone, a tym samym ilość produkowanego sebum jest niewystarczająca, skóra traci bardzo dużą ilość wody, przez co staje się sucha, łuszcząca i szorstka, a na jej powierzchni pojawiają się nieestetyczne łuszczące się płaty.

Przy suchej i łuszczącej się skórze istotny jest właściwy sposób codziennej pielęgnacji, który powinien odbywać się przy pomocy preparatów bogatych w lipidy - odbudują one naturalny płaszcz ochronny skóry i zapobiegną ponownej utracie wody. Przy łuszczycy, która może pojawić się w wyniku niewłaściwego sposobu odżywiania, przyjmowania niektórych leków lub innych chorób np. cukrzycy, wymagane jest leczenie pod kontrolą dermatologa.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa, odwodniona