SŁOWNIK : 
ŁuszczycaSłowa zaczynające się na Ł

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Ł »

Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą i objawia się czerwonymi blaszkami na skórze, które pokrywają suche łuski naskórka. Najczęściej zmiany chorobowe pojawiają się na takich partiach ciała jak kolana, łokcie, okolice lędźwi i pępka. Łuszczyca może też wystąpić na skórze głowy, przy czym często jest mylona z łupieżem. W przypadku tej choroby skóry mają miejsce stany remisji i zaostrzenia objawów. Łuszczycy nie można trwale wyleczyć, jednak stosuje się środki łagodzące jej objawy.
Do objawów łuszczycy należą grudki bądź blaszki na skórze, które wyróżniają się na jej tle różowym zabarwieniem. Jest to wynik toczącego się w skórze stanu zapalnego, ponadto proces naturalnego złuszczania się komórek zostaje zaburzony. U osób chorych na łuszczycę dochodzi do zjawiska, w którym ilość nowopowstających komórek jest nieproporcjonalna do ilości tych złuszczanych. To sprawia, że warstwa naskórka staje się grubsza, gdyż ciało zaczynają pokrywać niezłuszczone łuski martwego naskórka. Choroba ma podłoże genetyczne a zaostrzać ją mogą:

*infekcje,
*długotrwały i silny stres,
*przyjmowane leki.

Istnieją różne odmiany łuszczycy, a najpopularniejszą z nich jest łuszczyca plackowata. Łuszczycę możemy leczyć miejscowo za pomocą emolientów, które uelastyczniają warstwę rogową i minimalizują łuszczenie się. Innym rozwiązaniem jest stosowanie środków keratolitycznych, które usuwają nieestetyczne łuski pojawiające się na blaszkach łuszczycowych a także preparatów sterydowych, które likwidują stan zapalny.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra sucha i szorstka