SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Ł »

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe może mieć charakter łysienia typu męskiego lub żeńskiego, gdyż pojawia się on zarówno u kobiet w 40%, jak i u 70% płci męskiej. U mężczyzn do pierwszych objawów należy stopniowe gubienie włosów, począwszy od obszaru skroniowego, aż po rzednące włosy na szczycie głowy. Ten typ łysienia jest związany z wrażliwością mieszków włosowych na męskie hormony - androgeny. Łysienie androgenowe może być uwarunkowane genetycznie, przy czym nierzadko pojawia się już w wieku 18 lat.
Łysienie androgenowe jest krępującą dolegliwością. Rzednące na głowach mężczyzn włosy tworzą charakterystyczne zakola i łysinę na szczycie, W łysieniu androgenowym u mężczyzn nigdy nie dojdzie jednak do utraty włosów w okolicy potylicznej.
Za wypadanie włosów u kobiet i u mężczyzn odpowiedzialny jest DHT, czyli dihydrotestosteron. Powoduje on zmniejszenie mieszków włosowych, co przyczynia się do ich spłycenia i ścieńczenia, toteż wcześniej zaczynają wypadać. Stres i nadmierny wysiłek fizyczny również może zapoczątkować intensywne wypadanie włosów.
Osoby dotknięte tą chorobą powinny jak najszybciej udać się do specjalisty. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na skuteczność terapii, która pomoże zatrzymać lub ograniczyć utratę włosów. Mężczyznom w ramach leczenia zaleca się przyjmowanie finasterydu, kobietom zaś leków zawierających estrogeny i octan cyproteronu. W przypadku zniszczenia mieszków włosowych, jedynym rozwiązaniem będzie przeszczep włosów.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Wypadanie włosów