SŁOWNIK : 
ŁysienieSłowa zaczynające się na Ł

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Ł »

Łysienie

Łysienie to stan, w którym obserwuje się nadmierną utratę włosów na głowie, co może doprowadzić do częściowego lub całkowitego wyłysienia. Przerzedzające się włosy to nie tylko problem natury estetycznej, ale i psychologicznej. Zwłaszcza u mężczyzn łysienie jest przyczyną kompleksów i wycofania się z relacji społecznych. Łysienie wynika z osłabienia włosów, ich uszkodzenia lub przemiany we włosy mieszkowe, które rosną zminiaturyzowane.
Przyczynami niepożądanego procesu jakim jest łysienie mogą być:

*czynniki dziedziczne,
*silny stres,
*nieodpowiednia dieta,
*trichotillomania (choroba psychiczna),
*stosowanie niewłaściwych kosmetyków.

Leczenie łysienia może odbywać się na różne sposoby. W celu zapewnienia skuteczności terapii należy udać się do lekarza, który postawi nam odpowiednią diagnozę. W zależności od przyczyn łysienia, różne mogą być metody leczenia pacjentów. W ramach terapii pacjentom podaje się leki przeciw wypadaniu włosów. Zbawienne działanie farmakologiczne mają środki zawierające minoksydyl. Mężczyźni (w niektórych przypadkach także kobiety) przyjmują preparaty zawierające finasteryd - bloker DHT, który zatrzymuje utratę włosów. W ostateczności wykonuje się przeszczep włosów. Warto również walczyć z nadmierną utratą kosmyków, stosując kosmetyki przeciw wypadaniu włosów. W celu wzmocnienia włosów i powstrzymania procesu łysienia należy stosować odpowiednie szampony, odżywki, pianki i lotiony. Gdy inne formy leczenia nie przyniosą spodziewanych efektów, sposobem na łysienie są peruki i treski, które trudno odróżnić od naturalnych włosów.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Wypadanie włosów