SŁOWNIK : 
Łojotokowe zapalenie skóry

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Łojotokowe zapalenie skóry »

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotok to choroba skóry będąca wynikiem nadmiernej produkcji łoju. Łojotokowe zapalenie skóry zwykle pojawia się w okresie pokwitania zwykle w towarzystwie cery tłustej. Intensywne złuszczanie skóry na głowie i twarzy nasila się w czasie stresu i zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Nadczynność gruczołów łojowych jest przyczyną tłustej, błyszczącej się skóry, co z kolei może prowadzić do pojawienia się trądziku.
Aż 50% osób dorosłych choruje na łojotokowe zapalenie skóry. Nieestetyczne biało-żółte fragmenty skóry zdobią ubrania i sypią się z włosów niczym śnieg. Przyczyną złuszczania się naskórka jest występowanie grzybów. Drożdżaki występują również na skórze zdrowych osób, ale to właśnie skóra łojotokowa stanowi dla nich idealne warunki do nadmiernego rozwoju, co wywołuje podrażnienia w postaci rumienia i złuszczania naskórka. Zdarza się, że zmiany chorobowe związane z łojotokiem ustępują samoistnie. W wielu przypadkach objawy choroby nasilają się i wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa.
Leczenie łojotoku skóry odbywa się za pomocą specjalnych kremów przeciwgrzybicznych i przeciwzapalnych, przy czym miejscowe leczenie może być wspierane przez leki, które należy przyjmować doustnie. Na początku terapii należy jednak użyć preparatu złuszczającego, co zwiększy efektywność leczenia, ułatwiając substancjom leczniczym przeniknąć w głąb skóry. Pomocne mogą również okazać się delikatne szampony przeciwgrzybiczne.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łojotokowe zapalenie skóry