SŁOWNIK : 
Łuska

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Łojotokowe zapalenie skóry »

Łuska

Łuska to martwy, suchy fragment skóry, a dokładniej mówiąc - zewnętrznej powłoki ciała czyli naskórka. Naskórek zbudowany jest z komórek, które w ciągłym procesie odnowy złuszczają się, aby przygotować miejsce dla nowych komórek. Martwe komórki (łuski) mogą być objawem łuszczycy, czyli nadmiernego złuszczania się skóry spowodowanego stanem zapalnym. Nierzadko jest to efekt zapalenia skóry głowy - łupieżu.
Przyczyną pojawiającego się łupieżu są grzyby - Malassezia furfur. Powodujące nadmierne złuszczanie naskórka drożdżaki żywią się intensywnie produkowanym łojem. Dolegliwość ta jest często mylona z łuszczycą. Łuszczyca objawia się stanem zapalnym, czemu towarzyszą suche łuski na skórze. Łuszczyca jest uznawana za chorobę autoimmunologiczną.
Naskórek to najbardziej zewnętrzna, nieunaczyniona osłona ciała. W głębszych poziomach naskórka jest obecna żywa warstwa, pełniąca rolę rozrodczą dla pozostałych komórek naskórka. W naskórku dominują keratynocyty, które ulegają cyklicznym przejściom z warstwy naskórka najgłębiej położonej, do warstwy najbardziej zewnętrznie leżącej. Rolą naskórka jest ciągłe odtwarzanie zewnętrznej warstwy rogowej skóry, za co odpowiada rozrodcza warstwa komórek. Produkuje ona keratynocyty, które dojrzewają, ulegają podziałom i wędrują w kierunku powierzchni skóry, aby tam przekształcić się w warstwę rogową. Grubość naskórka kręgowców zwykle osiąga wartość 0,5 mm, jednak najgrubszy jest on na skórze podeszwy i rąk (1,0-1,5 mm).

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łojotokowe zapalenie skóry