SŁOWNIK : 
Bariera ochronna skóry

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Łojotokowe zapalenie skóry »

Bariera ochronna skóry

Bariera ochronna skóry rozumiana jest w dwóch aspektach. Po pierwsze jest to warstwa rogowa naskórka, czyli najbardziej zewnętrzna, wierzchnia warstwa skóry. Z drugiej zaś strony, barierę tą stanowi płaszcz hydrolipidowy, który jest naturalną powłoką wodno-tłuszczową, składającą się z wody, lipidów oraz białek. Dodatkowo płaszcz hydrolipidowy składa się z takich składników jak cholesterol, ceramidy oraz wolne kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za spajanie korneocytów (komórki warstwy rogowej). Głównym zadaniem tejże bariery jest ochrona skóry. Dotyczy ona przede wszystkim utrzymania prawidłowego poziomu wilgoci w skórze oraz jej ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. uszkodzeniami mechanicznymi, substancjami chemicznymi, bakteriami i wirusami.
Mimo, że bariera ochronna skóry pełni bardzo ważne funkcje, to jest delikatna i może zostać naruszona. Do czynników jej zagrażających zalicza się predyspozycje genetyczne, uwarunkowania hormonalne, szkodliwe czynniki zewnętrzne (suche powietrze, zbyt wysoka lub niska temperatura, promieniowanie UV czy też substancje chemiczne. Naruszenie bariery ochronnej skóry można rozpoznać po tym, że przestaje ona pełnić swoje funkcje. Na skutek tego, skóra staje się sucha, szorstka, podatna na różnego rodzaju infekcje i w większym stopniu przepuszczalna dla promieniowania UV, przez co na skórze pojawiają się przebarwienia i oznaki starzenia.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łojotokowe zapalenie skóry