SŁOWNIK : 
Odnowa komórkowa organizm

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Łojotokowe zapalenie skóry »

Odnowa komórkowa organizm

Odnowa komórkowa to fizjologiczny proces, który polega na usuwaniu martwego naskórka. Naskórek ten kryje się pod postacią niewidocznych łusek i płatków. Proces ten jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem, bowiem leży w naturze każdego człowieka. Odnowa komórkowa jest nie tylko bezpieczna, ale także pożądana. Umożliwia ona bowiem regenerację skóry. W momencie, gdy martwe komórki naskórka odpadają, powstają nowe, które zastępują te stare. Zamiana ta nosi nazwę cyklu złuszczania się skóry. Może on trwać od 14 do 21 dni. Im bardziej cykl ten jest intensywny, tym złuszczające się płatki naskórka są bardziej widoczne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na intensywność przebiegu tego cyklu, ponieważ nadmierne złuszczanie skóry może być objawem chorób, takich jak łuszczyca i łupież. Pierwsza z nich wykazuje podłoże genetyczne oraz cechuje się obecnością zaczerwienionych grudek na skórze, z których odchodzą łuski naskórka. Łupież zaś od łuszczycy różni się tym, że występuje wyłącznie na skórze głowy i jest wywołany grzybami z gatunku drodżaków. Jedyne, co łączy te dwie choroby to skłonność do nawracania i związane z tym leczenie, które bywa problematyczne.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łojotokowe zapalenie skóry