SŁOWNIK : 
Skóra właściwa

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Łojotokowe zapalenie skóry »

Skóra właściwa

Skóra właściwa to jedna z warstw skóry człowieka. Znajduje się między naskórkiem, a tkanką podskórną i ma od 0,3 mm do 4 mm grubości. Zbudowana jest ona z tkanki łącznej zwartej, która zawiera włókna kolagenowe i elastynowe. Te zaś odpowiadają za jędrność, sprężystość i elastyczność skóry. Z tego względu skóra właściwa wykazuje się dużą wytrzymałością na rozerwanie. Dodatkowo w tej warstwie skóry obecne są naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe, które odpowiadają za uczucie dotyku, bólu, ucisku, zimna i ciepła. W skórze właściwej (a częściowo również w tkance podskórnej) znajdują się tzw. torebki włosów, a także części wydzielnicze gruczołów potowych i łojowych, wydzielających kolejno pot i łój (sebum) . Do podstawowych funkcji skóry właściwej należą:

*termoregulacja;
*uczestnictwo w wydalaniu sebum, wody, soli czy też dwutlenku węgla;
*przekazywanie, za pomocą receptorów, informacji do wnętrza skóry o zmianach, jakie następują w środowisku zewnętrznym (temperatura, nacisk, ciśnienie);
*zachowanie homeostazy, czyli niezmiennych warunków w środowisku wewnętrznym;
*ochrona ciała przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Skóra właściwa, uwzględniając różnorodność gatunków organizmów, wytwarza takie elementy jak łuski, promienie płetw, opuszki, narządy świetlne czy też poroże.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łojotokowe zapalenie skóry