SŁOWNIK : 
Warstwa podstawna naskórka

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Łojotokowe zapalenie skóry »

Warstwa podstawna naskórka

Warstwa podstawna naskórka (stratum basale) jest to jedna z warstw naskórka, która jest położona najgłębiej. Swoje miejsce lokuje poniżej warstwy kolczystej. Zbudowana jest ona z unipotencjalnych komórek prekursorowych, które mają zdolność różnicowania się z jednego rodzaju komórek w inny. Produkują one również komórki potomne, które przemieszczają się do wyżej położonych warstw naskórka. W warstwie podstawnej naskórka znajdują się komórki zwane melanocytami. Są one odpowiedzialne za produkcję melaniny, a tym samym nadają dany kolor skórze, włosom i paznokciom. Dodatkowo, podstawowymi komórkami w tej warstwie są keratynocyty.
Warstwa podstawna naskórka, mimo, że jest najgłębiej położona, to odpowiada za kondycję skóry z zewnątrz oraz wpływa na stan pozostałych warstw naskórka. Jest ona również odpowiedzialna za proces regeneracji naskórka, co następuje za sprawą keratynocytów. Komórki te w warstwie podstawnej dzielą się, a tym samym ku górze wypychają komórki warstw, które leżą wyżej. Efektem tego jest złuszczanie się martwych komórek naskórka w warstwie rogowej.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łojotokowe zapalenie skóry