SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Ś »

Środek złuszczający

Naskórek to zewnętrzna warstwa skóry, która w procesie naturalnej odnowy komórkowej ulega regularnemu złuszczaniu. Martwe komórki naskórka są wymieniane na nowe. Zdarzają się sytuacje, w których produkcja nowych komórek przebiega zbyt szybko w stosunku do usuwania zrogowaciałej warstwy. Wówczas dochodzi do nagromadzenia komórek, które nie uległy złuszczeniu, a skóra pokrywa się grubą, szarą i szorstką warstwą. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale też zdrowotnej.
Gruba warstwa komórek utrudnia przenikanie w jej głąb odżywczych składników, które są obecne w preparatach kosmetycznych i przyczynia się do powstawania bolesnych odcisków i modzeli w tych miejscach. Proces złuszczania się zrogowaciałej warstwy naskórka można przyspieszyć za pomocą odpowiednich środków złuszczających, czyli preparatów, które efektywnie usuną martwe komórki z powierzchni skóry. Środki złuszczające są w stanie zintensyfikować złuszczanie się komórek chemicznie lub mechanicznie. Wśród chemicznych preparatów znajdują się m.in. kwasy, mechaniczne złuszczanie jest natomiast możliwe za sprawą peelingów.
Usuwanie martwych komórek naskórek może odbywać się za pomocą maści lub kremów zawierających w składzie alantoinę, która odznacza się właściwościami keratolitycznymi i jednocześnie stymuluje produkcję nowych komórek. Ponadto składnik ten wpływa na regenerację płaszcza wodnolipidowego skóry, uczestniczy w regulacji produkowanego sebum. Przeznaczone do złuszczania martwego naskórka preparaty kosmetyczne przywrócą skórze dawną elastyczność i gładkość.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Łupież