SŁOWNIK : 
AndrogenySłowa zaczynające się na A

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «A »

Androgeny

Androgeny to hormony maskulinizujące produkowane w jądrach lub jajnikach oraz w części siatkowej kory nadnerczy. Występują przede wszystkich u mężczyzn - jednym z nich jest testosteron. Hormony te odpowiadają za kształtowanie się męskich narządów rozrodczych u płodu oraz wtórnych cech płciowych takich jak budowa ciała, występowanie zarostu na twarzy i klatce piersiowej czy brzmienie głosu.
Androgeny mają również wpływ na spermatogenezę, czyli proces wytwarzania i dojrzewania plemników. Te męskie hormony odpowiadają też za zwiększony popęd seksualny. U kobiet hormony zwane androgenami występują w małym stężeniu, a ich nadmiar powoduje szereg zaburzeń w wyglądzie, takich jak typowo męska budowa ciała, występowanie owłosienia męskiego typu, niski głos, trądzik, łojotok, łysienie, a nawet problemy z płodnością. Gdy u mężczyzny występuje wypadanie włosów, androgeny, a właściwie ich nadmiar, są jednym z podejrzanych.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Wypadanie włosów