SŁOWNIK : 
AtopiaSłowa zaczynające się na A

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «A »

Atopia

Atopia jest genetycznie uwarunkowaną reakcją organizmu, która polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na niewielkie dawki antygenów - w wyniku tego dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE, które są skierowane głównie przeciwko tym alergenom. Osoby, które mają do czynienia z atopią reagują alergią przy kontakcie z tymi czynnikami środowiskowymi, które są całkowicie nieszkodliwe dla zdrowej populacji. U osób z atopią reakcja alergiczna może wystąpić np. przy kontakcie z niektórymi syntetykami lub polimerami pochodzenia naturalnego np. guma, kleje.

Atopia jest cechą, która ujawnia się najczęściej pod postacią tzw. chorób atopowych:

atopowego zapalenia skóry (AZS)
astmy oskrzelowej
pokrzywki
alergicznego zapalenia spojówek
przewlekłego lub sezonowego kataru siennego
alergii pokarmowych

Ze względu na uwarunkowania genetyczne atopii, każda z tych chorób może być przez nas dziedziczona. Bardzo dużo przypadków atopii występuje nie tylko u dorosłych, ale też u dzieci. Leczenie atopii polega przede wszystkim na podawaniu środków sterydowych i antyhistaminowych, leków immunosupresyjnych, maści sterydowych, a w przypadku bakteryjnych stanów zapalnych - antybiotyków. Bardzo ważne jest ograniczanie nadmiernej ekspozycji na alergeny podczas leczenia.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra bardzo sucha, podrażniona i atopowa