SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «B »

Brązowe plamy

Brązowe plamy na skórze to wynik nadmiernej produkcji melaniny w komórkach skóry. Taką sytuację powoduje zazwyczaj brak równowagi hormonalnej w organizmie lub nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. Brązowe plamy na skórze to bardzo często tzw. plamy starcze (wątrobowe), które najczęściej dotyczą osób po 40. roku życia.

Plamy starcze to przebarwienia o okrągłym lub owalnym kształcie, które mogą przybierać jasnobrązowy, ciemnobrązowy lub nawet czarny kolor. Są nieregularne i nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Wraz z upływem czasu stają one coraz większe i ciemniejsze, co sprawia, że dużo trudniej jest się ich pozbyć. Starcze plamy na skórze są wynikiem wieloletniego działania na skórę, która nie została prawidłowo zabezpieczona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Pojawianie się brązowych plam na skórze szczególnie nasila się w okolicy 50. roku życia - to skutek zaburzeń w pracy melanocytów, to znaczy komórek barwnikowych skóry. Plamy starcze mogą pojawić się na twarzy (zwłaszcza na nosie, czole i policzkach), ramionach, dekolcie oraz dłoniach.

Plamy wątrobowe powstają w głębokich warstwach skóry, dlatego nie jest możliwe ich usunięcie poprzez zastosowanie odpowiednich kosmetyków rozjaśniających. Skuteczną metodą usuwania brązowych plam jest natomiast zabieg laserowy, zabieg przy użyciu azotu, a także głęboki peeling kwasem trichlorooctowym.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności