SŁOWNIK : 
Brodawska wirusowaWords beginning by B

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «B »

Brodawska wirusowa

Brodawka wirusowa to charakterystyczne grudki, które pojawia się na skórze jako objaw zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wirus ten zwykle atakuje dzieci, niemniej pojawia się także u osób dorosłych głównie na dłoniach i stopach, choć istnieją też przypadki zakażenia brodawczakiem miejsc intymnych. Zwyczajowo brodawka jest nazywana kurzajką. Brodawką można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt fizyczny, czemu sprzyjają rany na skórze. Według szacunków na tą dolegliwość cierpi około 10% populacji, a zachorowanie ma związek z osłabieniem układu odpornościowego.
Brodawka wirusowa to stwardniały grudka o szorstkiej powierzchni. Przyjmuje on nieregularny kształt i barwę w kolorze białym, cielistym, różowym lub brązowym. Osoby, u których pojawiły się kurzajki zwykle nie odczuwają dolegliwości bólowych, wyjątkiem mogą być jednak stopy. Brodawka na spodniej stronie stóp utrudnia chodzenie i czyni je bolesnym. Wielkość brodawki oscyluje na granicy wartości 0,5 - 1 cm.
Leczenie brodawek wirusowych odbywa się przy użyciu środków farmaceutycznych, które zmiękczają i złuszczają zakażone miejsce. Leki stosowane miejscowo zawierające kwas mlekowy i salicylowy są wysoce skuteczne. Inną formą leczenia jest wymrażanie kurzajek - krioterapia. Można również usunąć brodawki przy użyciu skalpela lub poprzez wyłyżeczkowanie. Wiele osób decyduje się również na zabieg laseroterapii, choć zdarzają się przypadki, gdzie brodawki ustępuje same.