SŁOWNIK : 
Cebulka włosaSłowa zaczynające się na C

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «C »

Cebulka włosa

Włosy są wytworem skóry, a ich najważniejsza rolą jest ochrona ciała przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych, atmosferycznych, promieniowaniem UV i przed urazami. Dzięki ich obecności możliwa jest regulacja temperatury ciała. Włosy utraciły swoje pierwotne funkcje, lecz ich gęstość i kondycja wciąż wiele mogą powiedzieć nam o stanie zdrowia organizmu, a ich korzenie tkwią w podskórnym mieszku włosowym.
Cebulka (nazywana też opuszką lub korzeniem) to zbiór komórek macierzy, które znajdują się w mieszku włosowym. W wyniku podziału komórek macierzy, w skład których wchodzą melanocyty i komórki nabłonka, możliwy jest wzrost łodygi włosa, która jest żywa jedynie pod skórą. Trzon włosa, który widnieje nad skórą jest martwy. Z każdego mieszka wyrasta jeden włos, a znajdują się one na całym ciele człowieka (poza wewnętrzną częścią dłoni i dolną częścią stopy). Cebulek włosowych nie sposób dostrzec gołym okiem, gdyż znajdują się one pod skórą, w spodniej stronie mieszka. Każda z nich jest zlokalizowana na brodawce z naczyniami krwionośnymi, za pomocą których komórki otrzymują niezbędne im do wzrostu składniki odżywcze i budulcowe.
Odpowiednio zakorzenione cebulki włosa uniemożliwiają nadmierne wypadanie włosów, które są przyczyną łysienia. Cebulka jest elementem, z którego wyrasta łodyga włosa. Pojedynczy włos zbudowany jest przede wszystkim z keratyny i przyrasta o 1 cm w miesiącu.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łupież