SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «D »

Dermabrazja

Dermabrazja jest to zabieg, który polega na równomiernym złuszczaniu naskórka do odpowiedniej głębokości. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się specjalną głowicę, która jest zakończona diamentowym frezem. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dermabrazja ma bardzo wiele zastosowań. W głównej mierze, przeprowadza się ją w celu:

poprawy wyglądu skóry;
spłycenia zmarszczek o średniej głębokości;
eliminacji nierówności powierzchni skóry, np. blizn pooperacyjnych, blizn potrądzikowych, blizn po tatuażach (dermabrazja mechaniczna) oraz plam pigmentacyjnych.

Dla najwyższej skuteczności zabiegu, warto przeprowadzić go w kilku seriach. W niektórych przypadkach wystarczy jednak jednorazowe złuszczanie skóry. W zależności od potrzeb skóry dobierana jest ilość serii zabiegu oraz jego rodzaj. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu dermabrazji. W celu prawidłowej odbudowy złuszczonej skóry, należy postępować według następujących zasad. Po pierwsze konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym, a po drugie używanie delikatnych i zaleconych przez lekarza preparatów myjących. Należy również pamiętać, że po dermabrazji zabroniona jest ekspozycja skóry na słońce, stosowanie środków złuszczających, kwasów AHA, wyciągów ziołowych, a także wykonywanie makijażu. Takie zalecenia po-zabiegowe należy przestrzegać na czas określony przez lekarza lub przynajmniej do czasu zniknięcia strupków i wysięku.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności