SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «D »

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna jest to dziedzina medycyny, której głównym celem jest badanie połączone z opisem struktury i funkcji skóry, a także jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Dodatkowo obejmuje ona sposoby leczenia różnych chorób skóry. Łączy również terapię zmian naskórnych z przywracaniem jej estetycznego wyglądu, stąd też ten dział dermatologii nazywa się estetycznym. Do zadań dermatologii należy również leczenie chorób, które są ściśle powiązane z nadmierną czynnością gruczołów łojowych. Wśród nich wymienia się głównie: trądzik; łojotokowe zapalenie skóry; infekcyjne choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne; choroby alergiczne, takie jak, kontaktowy wyprysk, pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry (AZS). W kuracji dermatologii estetycznej główną rolę odgrywają leki i dermokosmetyki.
W dermatologii estetycznej wyróżnia się również dermatologię kosmetyczną. Ten dział medycyny zajmuje się korektą różnorodnych defektów skórnych. Mowa tutaj o rozstępach, cellulicie, występującym miejscowo nadmiarze tkanki tłuszczowej, zmarszczkach oraz bliznach. Dermatologia (kosmetyczna twarzy i ciała) nastawiona jest także na profilaktykę, czyli zapobieganie procesowi starzenia. Z tego względu podejmuje się ona zabiegów odmładzających, wykorzystujących toksynę botulinową, peelingi, mezoterapię czy też kwas hialuronowy.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności