SŁOWNIK : 
ElastycznośćSłowa zaczynające się na E

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «E »

Elastyczność

Elastyczność jest właściwością charakterystyczną dla polimerów naturalnych, które stanowią jeden z podstawowych budulców organizmów żywych. Elastyczność pozwala na odwracalną zmianę kształtu materiału polimerowego pod wpływem działania sił zewnętrznych. Elastyczność jest m. in. cechą charakterystyczną dla skóry twarzy i ciała człowieka.

Elastyczność skóry jest właściwością biochemiczną, uwarunkowaną w dużej mierze od jakości innych składników skórnych. Elastyczność zapewnia skórze odpowiednia ilość sprężystych włókien kolagenowych, elastynowych i retikulinowych.

Poziom elastyczności skóry jest uzależniony w największym stopniu od zawartości kolagenu w organizmie - głównego białka tkanki łącznej, które posiada wysoką odporność na rozciąganie. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu wyraźnie się zmniejsza, czego efektem jest również utrata pierwotnej elastyczności skóry.

Elastyczność bardzo często utożsamiana jest ze sprężystością skóry, jednak pomiędzy tymi właściwościami istnieją wyraźne różnice.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności