SŁOWNIK : 
Faktor SPFWords beginning by F

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «F »

Faktor SPF

Faktor SPF (Sun Protection Factor) to rodzaj faktora ochronnego, czyli wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej. Ten konkretny faktor zabezpiecza organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego UVB. Przykładem kosmetyków, które najczęściej zawierają ten typ faktora, są kremy przeciwsłoneczne. Z tego względu można je podzielić na cztery różne rodzaje, będące jednocześnie wskazówką, jakiej wysokości faktora SPF należy szukać, w zależności od pożądanego stopnia ochrony skóry. Otóż wymienia się ochronę:

niską (6-10 SPF),
średnią (15-25 SPF),
wysoką (30-50 SPF),
bardzo wysoką (50+ SPF).

Wartość liczby znajdującej się przy faktorze jest informacją o tym, jak długo można przebywać na słońcu, aby uniknąć oparzenia skóry, spowodowanego promieniowaniem słonecznym. Przykład: Krem z filtrem SPF 30 oznacza, że po zastosowaniu tego kosmetyku do oparzenia skóry dojdzie po 30-krotnie dłuższym czasie, niż bez zastosowania kremu z takim filtrem; należy jeszcze uwzględnić jednakowe natężenie promieniowania w czasie ekspozycji na słońce.
Preparaty z faktorem SPF należy stale dokładać, najlepiej co około 2 godziny oraz po każdym zanurzeniu się w wodzie i wytarciu skóry. W ten sposób ochrona przeciwsłoneczna będzie stale zachowana.
Kosmetyki z filtrem SPF nie zapewniają bezkarnego korzystania z dobrodziejstw słońca, a jedynie zmniejszają ryzyko oparzeń słonecznych, zachorowania na raka i spowalniają proces starzenia się skóry.  Rolą produktów z faktorem SPF jest ochrona skóry, a nie wydłużenie czasu przebywania na słońcu. SPF jest określeniem zdolności produktu do ochrony wyłącznie przed rumieniotwórczym promieniowaniem UVB.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii