SŁOWNIK : 
Filtr mineralnyWords beginning by F

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «F »

Filtr mineralny

Filtr mineralny określany jest również mianem filtra fizycznego. Charakteryzuje się on tym, że na powierzchni skóry tworzy ochronny film, będący warstwą zabezpieczającą skórę i organizm przed szkodliwym działaniem promieni UV. W grupie mineralnych filtrów wyróżnia się dwa związki, które gdy działają w połączeniu, wykazują najskuteczniejsze właściwości. Są to dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) oraz tlenek cynku (Zinc oxide). Cząsteczki, które wchodzą w skład filtrów mineralnych są duże na tyle, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka. Działają one na zasadzie odbijania lub rozpraszania promieni UV. Dodatkowo są stabilne, co oznacza, że nie tracą swoich właściwości na skutek upływu czasu czy też pod wpływem tlenu i promieniowania. Dla uzyskania najszerszego spektrum ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, warto połączyć dwa rodzaje filtrów, a mianowicie, filtry mineralne (fizyczne) oraz chemiczne.
Kosmetyki ochronne bazujące na filtrach fizycznych, a zwłaszcza kremy, mogą być aplikowane nawet na wrażliwą skórę. Na rynku kosmetycznym dostępne są produkty oparte na filtrach mineralnych, dedykowane dla dzieci.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii