SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «F »

Flora fizjologiczna

Flora fizjologiczna w ludzkim organizmie to mikroorganizmy, które występują w ciele naturalnie i nie powodują żadnych dolegliwości. W składzie takiej naturalnej flory mogą znaleźć się bakterie i grzyby, które nie powodują chorób. Nie należą więc do niej pasożyty, wirusy i priony. Mikroorganizmy budujące florę fizjologiczną organizmu człowieka spełniają funkcje ochronne, zabezpieczają bowiem organizm przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych.
Skład flory fizjologicznej z wiekiem ulega zmianie. Zmiany te mogą być wywołane również stanem zdrowia i warunkami życia. Naturalna flora może być modyfikowana lub niszczona przez antybiotyki, środki do dezynfekcji czy niektóre kosmetyki. Ludzkie ciało to stałe miejsca bytowania mikroorganizmów, takie jak skóra, pochwa, błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Mogą to być obszary skolonizowane tymczasowo np. cewka moczowa, spojówki, krtań oraz partie, w których nigdy nie pojawia się flora - oskrzeliki, pęcherzyki płucne, łzy, krew i płyn mózgowo-rdzeniowy.
Skóra głowy jest naturalnym siedliskiem grzybów drożdżopochodnych ze szczepu Malassezia. Drożdżaki żywią się łojem skórnym, jeśli dana osoba zmaga się z lojotokowym zapaleniem skóry, jest to związane z intensywnym rozrostem kolonii. Wydalane przez Malassezia furfur metabolity podrażniają skórę głowy i przyczyniają się do powstania łupieżu. Dolegliwość ta nie pojawiłaby się, gdyby nie została zaburzona praca gruczołów łojowych.
Wiele bakterii znajduje się w przewodzie pokarmowym i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Łupież