SZUKAJ TERMINU W PORZĄDKU ALFABETYCZNYM
SZUKAJ TERMINU WEDŁUG SCHORZENIA DERMATOLOGICZNEGO
- Pielęgnacja skóry
twarzy - Pielęgnacja skóry
ciała - Ochrona
przeciwsłoneczna - Pielęgnacja skóry
głowy - Makijaż skóry
wrażliwej - Porady Ekspertów
Fotosensybilizacja
Fotosensybilizacja to zjawisko, które polega na zwiększonej wrażliwości skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego. Fotosensybilizacja objawia się najczęściej wysypką w miejscach, które zostały wystawione na bezpośrednią ekspozycję słoneczną.
Zjawisko fotosensybilizacji może zajść przypadkowo w wyniku ubocznego działania niektórych leków czy wewnątrzustrojowego wytwarzania fotouczulaczy. Leki i substancje uczulające stosuje się jednak również celowo przy leczeniu niektórych chorób np. bielactwa czy łuszczycy. Fotosensybilizacja może być również efektem naszych uwarunkowań genetycznych, jak również wynikiem działania niektórych czynników zewnętrznych np. stosowanie perfum przy opalaniu.
W dermatologii substancje fotouczulające stosuje się zazwyczaj poprzez metodę PUVA. Polega ona na połączeniu promieniowania UVA z psoralenami, które podaje się pacjentowi doustnie, na krótko przed naświetlaniem. Wprowadzenie do organizmu substancji fotouczulających zwiększa oddziaływanie na chore tkanki i przyczynia się do większej efektywności terapii. Do substancji fotouczulających zaliczamy wiele leków np. antybiotyków oraz leków kardiologicznych, a także roślin np. dziurawiec.