SŁOWNIK : 
FotosensybilizacjaSłowa zaczynające się na F

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «F »

Fotosensybilizacja

Fotosensybilizacja to zjawisko, które polega na zwiększonej wrażliwości skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego. Fotosensybilizacja objawia się najczęściej wysypką w miejscach, które zostały wystawione na bezpośrednią ekspozycję słoneczną.

Zjawisko fotosensybilizacji może zajść przypadkowo w wyniku ubocznego działania niektórych leków czy wewnątrzustrojowego wytwarzania fotouczulaczy. Leki i substancje uczulające stosuje się jednak również celowo przy leczeniu niektórych chorób np. bielactwa czy łuszczycy. Fotosensybilizacja może być również efektem naszych uwarunkowań genetycznych, jak również wynikiem działania niektórych czynników zewnętrznych np. stosowanie perfum przy opalaniu.

W dermatologii substancje fotouczulające stosuje się zazwyczaj poprzez metodę PUVA. Polega ona na połączeniu promieniowania UVA z psoralenami, które podaje się pacjentowi doustnie, na krótko przed naświetlaniem. Wprowadzenie do organizmu substancji fotouczulających zwiększa oddziaływanie na chore tkanki i przyczynia się do większej efektywności terapii. Do substancji fotouczulających zaliczamy wiele leków np. antybiotyków oraz leków kardiologicznych, a także roślin np. dziurawiec.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa i skłonna do alergii