SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «F »

Fototerapia

Fototerapia to metoda leczenia, polegająca na wykorzystaniu światła słonecznego (helioterapia) lub sztucznego (aktynoterapia). Ekspozycję skóry na promieniowanie wykonuje się w celu przeciwdziałania depresji sezonowej (przy użyciu lamp o barwie światła białej lub zielonej), w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych (np. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy), a także w leczeniu żółtaczki u noworodków - w tej sytuacji stosuje się światło niebieskie.

Światłoterapia a choroby skóry

W dermatologii wykorzystuje się odpowiednie lampy emitujące promieniowania UVA lub UVB. W przypadku naświetlań UVA najczęściej stosowaną metodą jest PUVA, czyli połączenie UVA z substancjami fotouwrażliwiającymi (psoralenami), które pacjent najczęściej stosuje doustnie, krótko przed naświetlaniem. Zabiegi fototerapii zwykle wykonuje się w serii kilkunastu, kilkudziesięciu naświetlań, powtarzanych najczęściej co drugi dzień. Pacjent musi być zakwalifikowany do fototerapii przez lekarza.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra sucha i szorstka