SŁOWNIK : 
KeratynaSłowa zaczynające się na K

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «K »

Keratyna

Keratyna jest białkiem zawierającym cysteinę i aminokwas siarkowy. Jej obecność w skórze, włosach i paznokciach korzystnie wpływa na ich kondycję. NIedobory keratyny w organizmie mogą przyczynić się do uszkodzenia struktury naskórka, łamliwości włosów i paznokci. Ubytki keratyny można uzupełnić, używając preparatów z keratyną hydrolizowaną, wśród których znajdują się kosmetyiki do włosów, kremy do rąk i lakiery do paznokci.
Keratyna to białko powstające w procesie keratynizacji (rogowacenia naskórka). Zaburzenia keratynizacji mogą doprowadzić do rozwoju takich chorób jak łuszczyca lub rybia łuska. Oprócz skóry keratyna jest obecna również w łodydze włosa, a jej włókna są połączone za pomocą poprzecznych wiązań siarczkowych. Składnik ten nadaje włosom sprężystości i elastyczności, wzmacnia jej nadaje im połysku. Niedobory keratyny we włosach powodują ich rozdwajanie się. Keratyna obecna w płytce paznokciowej nadaje jej twardość i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Keratyna znajduje się w preparatach kosmetycznych w formie keratyny hydrolizowanej, która jest pozyskiwana w procesie hydrolizy wełny owczej. Wysoka zawartość aminokwasów w keratynie hydrolizowanej sprawia, że wnika ona głęboko do wnętrza włosa, odbudowuje uszkodzenia powstałe w wyniku stylizacji włosów i ich rozczesywania. Keratyna chroni włosy przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. W czystej postaci jest to ciecz o żółtej lub brązowej barwie i specyficznym zapachu.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łupież