SŁOWNIK : 
KeratynocytySłowa zaczynające się na K

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «K »

Keratynocyty

Keratynocyty to płaskie, sześcienne komórki naskórka, których zadaniem jest produkcja keratyny, białka wchodzącego w skład skóry, włosów i paznokci. Komórki te stanowią najliczniejszą grupę komórek naskórka, tworzą też mieszki włosowe. Synteza bogatej w cysteinę i aminokwas siarkowy keratyny odbywa się w warstwie rogowej skóry i w łodydze włosa. Keratyna powstaje w procesie keratynizacji czyli rogowacenia wierzchniej warstwy naskórka.
Keratynocyty wywodzą się z podstawnej warstwy naskórka, tam dzielą się, a następnie są transportowane ku powierzchni skóry. Keratynocyty produkują lipidy, czynnik NMF oraz keratynę, białko, które zapewnia włosom i paznokciom trwałość, elastyczność, chronią przed urazami mechanicznymi i działaniem czynników atmosferycznych. W procesie keratynizacji komórki tracą jądra, ulegają spłaszczeniu i obumierają. Obumarłe komórki gromadzące się w warstwie rogowej to korneocyty, które są usuwane w procesie złuszczania.
Keratynocyty biorą udział w biologicznej odnowie komórkowej skóry, przy czym stanowią około 90% komórek naskórka. Komórki te biorą udział w reakcjach immunologicznych organizmu. Skutecznie chronią organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Keratynocyty układają się warstwowo będąc składnikiem: warstwy podstawnej, kolczystej, ziarnistej, jasnej oraz zrogowaciałej, która jest stale złuszczana. Wytwarzana podczas tego procesu keratyna nadaje włosom połysk, paznokciom trwałości, a skórze elastyczności.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łupież