SŁOWNIK : 
KolagenSłowa zaczynające się na K

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «K »

Kolagen

Kolagen jest to jedno z głównych białek tkanki łącznej. Wykazuje ono niezwykle wysoką odporność na rozciąganie oraz jest podstawowym składnikiem ścięgien. Wypełnia również rogówkę oka, wówczas występuje w postaci krystalicznej, a także znajduje się w chrząstkach stawów i ścianie naczyń krwionośnych. Kolagen, z racji, że jest głównym składnikiem budulcowym skóry właściwej, to pełni rolę konstrukcji nośnej. Dodatkowo białko to jest odpowiedzialne za elastyczność, jędrność i sprężystość skóry. Niedobór lub ubytek kolagenu wpływa na pojawienie się zmarszczek i wiotkość skóry. Niestety wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu, ubytek ten jest nieunikniony. Wynika to z faktu, że wówczas włókna kolagenowe słabną i jest ich coraz mniej.
Kolagen swoje zastosowanie odnajduje głównie w kosmetyce, szczególnie w kremach, maściach i serum przeciwzmarszczkowych. Wykorzystywany jest również w chirurgii kosmetycznej i plastycznej do wypełniania ust i ubytków w skórze. Często znaleźć go można w suplementach, mających na celu poprawę kondycji włosów czy też paznokci. Z tego względu, że kolagen jest wydzielany w ludzkim organizmie, jest dla człowieka związkiem całkowicie hipoalergicznym i bezpiecznym.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności