SŁOWNIK : 
Kwas hialuronowySłowa zaczynające się na K

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «K »

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to rodzaj polisacharydu, który występuje u wszystkich organizmów żywych i zalicza się do grupy związków mających taką samą budowę chemiczną zarówno u bakterii, jak i u człowieka.

Kwas hialuronowy jest związkiem, który w skórze ludzkiej jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej i odpowiada za wiązanie wody w tym obszarze. Młoda skóra posiada dużą ilość kwasu hialuronowego, dzięki czemu cechuje ją sprężystość. Wraz z upływem czasu organizm produkuje coraz mniejszą ilość kwasu, przez co skóra traci swoją zdolność do wiązania wody, a na jej powierzchni tworzą się zmarszczki.

Kwas hialuronowy posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce. Żele tworzone na bazie kwasu są powszechnie stosowane do wypełniania ubytków w tkankach oraz zmarszczek, ujędrniania, nawilżania i rewitalizacji skóry, poprawiania konturu twarzy i pobudzania procesów regeneracyjnych skóry. Kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Kwas ten wykorzystuje się m. in. do zabiegów wypełniania zmarszczek, mezoterapii, powiększania ust czy piersi. Kwas hialuronowy jest również bardzo częstym składnikiem kremów pielęgnacyjnych, dzięki czemu pozwala zachować skórze młody wygląd oraz odpowiedni poziom nawilżenia.

Kwas hialuronowy jest także składnikiem filmu łzowego, dlatego sól tego kwasu (hialuronian sodu) możemy spotkać w płynach do soczewek kontaktowych oraz kroplach do oczu. Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w stomatologii i ortopedii w leczeniu bólu i chorób stawów.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności