SŁOWNIK : 
MelaninaSłowa zaczynające się na M

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «M »

Melanina

Melanina to zespół pigmentów nadający barwę ludzkiej skórze i włosom, są one produkowane przez komórki o nazwie melanocyty, a synteza naturalnego barwnika zachodzi w naskórku. Melaniny nie tylko nadają barwę ciału, ale przede wszystkim chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Dzięki obecności pigmentów w tylnej części błony naczyniowej oka, promienie słoneczne przenikają jedynie przez źrenicę. W produkcji melaniny uczestniczy enzym, tyrozyna, która wchodząc w interakcje z promieniami UV stymuluje produkcję pigmentu.
Melanina chroni skórę przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV. Promienie słoneczne zwiększają produkcję melaniny, co skutkuje zmianą zabarwienia skóry na ciemniejsze bez jej uszkodzenia. Tak powstaje opalenizna.
Oprócz ochrony głębszych warstw skóry przed uszkodzeniami, obecność melaniny we wnętrzu włosów definiuje ich kolor. To, czy dana osoba jest brunetką, czy też blondynką zależy od rodzaju i ilości pigmentu we włosach. Podobnie jest z kolorem tęczówki oka. U nowonarodzonych dzieci oczy zwykle przyjmują barwę niebieską, jednak z czasem, gdy rozpocznie się produkcja pigmentu, kolor oczu ulega zmianie.
Zaburzenie procesu biologicznej syntezy melaniny prowadzi do albinizmu. Zaburzenie to związane jest z brakiem pigmentu w skórze i objawia się bardzo jasną skórą, jasnymi włosami, rzęsami i brwiami. Osoby cierpiące na tą dolegliwość mogą mieć oczy w kolorze jasnoniebieskim lub czerwonym (rzadziej). Albinosi narażeni na działanie słońca są podatni na pojawienie się stanu zapalnego, pęcherzy i zrogowaceń skóry. Inną dolegliwością, której przyczyną jest z kolei nadprodukcja melaniny to melanizm, który rozpoznać można po brunatnym lub czarnym kolorze skóry.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa i skłonna do alergii