SŁOWNIK : 
MelanocytSłowa zaczynające się na M

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «M »

Melanocyt

Melanocyty to komórki pigmentowe, które w procesie melanogenezy wytwarzają melaninę, a następnie ją magazynują. Miejsce ich występowanie lokuje się w warstwie podstawnej naskórka, błonie naczyniowej oka, uchu wewnętrznym i oponach mózgowo-rdzeniowych. Melanocyty są odpowiedzialne za kolor skóry, włosów i oczu. Ten barwnik skóry ma każdy człowiek, bez względu na rasę, natomiast intensywność syntezy melaniny w nim zawartej wpływa na odcień skóry, włosów i oczu każdego człowieka. To dlatego właśnie tak bardzo różnimy się karnacją, kolorem włosów i tęczówki. Dodatkową rolą melanocytów jest ochrona skóry przed promieniami słonecznymi. Jej potwierdzeniem jest zyskanie opalenizny na skutek wystawiania skóry na słońce, ponieważ opalenizna jest swego rodzaju reakcją obronną na szkodliwe działanie słońca.
Melanocyty zbudowane są z licznych wypustek cytoplazmatycznych wzbogaconych w pęcherzyki, które można podzielić na dwie różne odmiany. Pierwsze z nich to melanosomy, ich zadaniem jest produkcja melaniny. Drugie natomiast to ziarna melaniny, które nie są zdolne do wydzielania melaniny, ale do keratynocytów i melanoforów. Charakterystyczną cechą dla budowy melanocytów jest obecność mikrofilamentów aktynowych oraz struktur zwanych mikrotubulami, które umożliwiają poruszanie się melanosomów. Komórkami macierzystymi dla melanocytów są melanoblasty. Znajdują się one w tkance łącznej skóry, tęczówce i naczynkach opony miękkiej. Powstają natomiast z listków zarodkowych komórek grzebieni nerwowych.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa i skłonna do alergii