SŁOWNIK : 
Miękkie paznokcieWords beginning by M

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «M »

Miękkie paznokcie

Miękkie paznokcie odznaczają się tym, że płytka paznokcia jest bardzo elastyczna, łatwo się zgina oraz zadziera. Dodatkowo miękkie paznokcie są podatne na zniszczenie, łamanie, pękanie i rozdwajanie. Ten typ paznokcia może pojawić się z czterech powodów. Zalicza się do nich:

predyspozycje genetyczne;
nieodpowiednią pielęgnację paznokci;
brak zbilansowanej diety, która nie dostarcza do organizmu niezbędnej ilości witamin i minerałów;
zły stan zdrowia.

Dla skutecznej eliminacji problemu, niezbędne jest prawidłowe zdefiniowanie przyczyny miękkich paznokci. Tylko wtedy podjęte kroki, których celem będzie wzmocnienie paznokci, naprawdę będą efektywne. W następnej kolejności, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację płytki paznokcia. Warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty, które bazują lub przynajmniej w swoim składzie zawierają keratynę. To białko, które tworzy paznokcie, a dodatkowo znajduje się również w skórze i włosach. Dzięki tym preparatom poziom keratyny w płytce paznokcia zostanie uzupełniony, w efekcie czego staną się one twarde i mocne. Warto również do codziennej pielęgnacji paznokci włączyć utwardzacz, który utwardzi płytkę paznokcia oraz uczyni go odpornym na elastyczność i łamliwość. Produkt utwardzający paznokcie dodatkowo dostarczy niezbędnych witamin i minerałów, jednak te powinny być w głównej mierze dostarczone wraz z pożywieniem. Podczas eliminacji problemu miękkich paznokci, należy pamiętać o ich ochronie. W tym celu używaj ochronnych rękawiczek podczas robienia porządków oraz unikaj szkodliwych i drażniących substancji, np. detergentów i zmywaczy z acetonem.