SŁOWNIK : 
Mieszek włosowySłowa zaczynające się na M

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «M »

Mieszek włosowy

Mieszek włosowy to bardzo ważny element budowy włosa, który wpływa na jego kondycję i wzrost. To wąski kanalik znajdujący w skórze właściwej, z którego wyrasta włos. Mieszki włosowe to cecha charakterystyczna dla ciała wszystkich ssaków. Mieszek włosa jest połączony z gruczołem łojowym, który odpowiedzialny za wydzielanie łoju, i umieszczony w specjalnym woreczku nazywanym cebulką włosa.

Budowa mieszka włosowego

Mieszek włosowy zbudowany jest z:

korzenia, który jest zanurzony w skórze,
łodygi, wystającej ponad powierzchnię skóry,
brodawki i macierzy, stanowiących najważniejsze części składowe włosa,
mięśnia podnoszącego włos,
oraz gruczołu łojowego.

Na dnie mieszków znajdują się obszary dobrze unerwione i ukrwione, które są nazywane brodawkami włosowymi. Każda brodawka otoczona jest przez macierz zarodkową, w której znajdują się komórki włosowe. Podczas gdy nowe komórki włosowe się rozwijają, w cebulce włosowej kształtuje się najniższa część włosa. Komórki włosowe wybijają z mieszka i rosną, a następnie pojawiają się na powierzchni skóry jako włókna włosowe. Z biegiem czasu komórki włosowe twardnieją i umierają. Włos formuje się z martwej tkanki, jednak zachowuje odpowiednią sprężystość dzięki swojej budowie oraz zawartości keratyny.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łupież