SŁOWNIK : 
Mieszki łojowo-włosoweSłowa zaczynające się na M

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «M »

Mieszki łojowo-włosowe

Mieszki włosowo-łojowe to termin obejmujący mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Struktury te przyjmują postać gruczołów w formie małych komór, których ujście znajduje się na powierzchni skóry. Obok gruczołów łojowych, których zadaniem jest produkcja łoju, na głowie oraz na innych partiach ciała znajdują się mieszki włosowe. Z nich wyrastają włosy. Ludzkie ciało jest miejscem występowania nawet 5 mln mieszków, przy czym na samej głowie ich ilość oscyluje w granicach wartości 100-150 tys.
Gruczoły łojowe są połączone z włosami, które różnią się od siebie w zależności od części ciała, na której się znajdują. Mieszki włosowe zlokalizowane na głowie znajdują się na głębokości 4 mm poniżej poziomu skóry, obok nich znajdują się małe gruczoły łojowe. Zarost na twarzy jest zakorzeniony nieco płycej, bo na głębokości 2 mm. W tym miejscu włosy są cienkie, a gruczoły łojowe osiągają większe rozmiary.
Liczba mieszków włosowych w ludzkim ciele ustala się już w okresie płodowym, między 9 a 22 tygodniem życia i nie zmienia się ona przez całe życie. Włosy wyrastające z mieszków włosowych chronią nasze ciało przed urazami, czynnikami atmosferycznymi i pełnią funkcję termoregulacyjną. Gruczoły łojowe chronią z kolei włosy za pomocą wydzielanego łoju, który natłuszcza je i zabezpiecza przed utratą wilgoci i uszkodzeniami mechanicznymi.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa, odwodniona