SŁOWNIK : 
NaskórekSłowa zaczynające się na N

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «N »

Naskórek

Naskórek jest najbardziej zewnętrzną i najcieńszą warstwą skóry, która znajduje się tuż nad skórą właściwą. Jest to jedyna widoczna część skóry, która posiada bezpośredni kontakt z otoczeniem. Symptomy wielu chorób lub problemów organów wewnętrznych można rozpoznać właśnie po obserwacji zmian zachodzących na zewnętrznej warstwie skóry. Naskórek posiada właściwości samoregeneracyjne i zdolność pogrubiania się. Pełni istotną funkcję ochronną dla skóry, zapewnia homeostazę i pozwala na odczuwanie dotyku.

Naskórek u kręgowców posiada grubość około 0,5mm, jednak grubość ta jest nieco większa na skórze podeszwy i dłoni (ok. 1-1,5mm).

W naskórku wyróżnia się 5 różnych warstw układających się kolejno, rozpoczynając od skóry właściwej ku powierzchni:

*warstwę podstawną, która stanowi najgłębiej położoną część naskórka,
*warstwę kolczystą,
*warstwę ziarnistą,
*warstwę jasną (świetlaną), która znajduje się tylko w grubych naskórkach np. u dłoni  i podeszwy stóp,
*warstwę zrogowaciałą.

Warstwa podstawna i warstwa kolczysta naskórka to tzw. warstwy żywe, które łącznie nazywa się warstwą rozrodczą. Warstwa rozrodcza pełni bardzo ważne funkcje - wytwarza włosy i paznokcie, a także gruczoł łojowy, potowy i mlekowy. Warstwa rogowa naskórka jest odpowiedzialna za ochronę skóry przed czynnikami chorobotwórczymi oraz utratą wody. Melanina, która znajduje się w naskórku, pozwala nadawać skórze barwę i chronić ją przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa, odwodniona