SZUKAJ TERMINU W PORZĄDKU ALFABETYCZNYM
SZUKAJ TERMINU WEDŁUG SCHORZENIA DERMATOLOGICZNEGO
- Pielęgnacja skóry
twarzy - Pielęgnacja skóry
ciała - Ochrona
przeciwsłoneczna - Pielęgnacja skóry
głowy - Makijaż skóry
wrażliwej
Ogniska łupieżu
Ogniska łupieżu to miejsca na skórze głowy, na obszarze których występuje choroba. Rozległość i cechy charakterystyczne tychże ognisk, pozwalają zdiagnozować rodzaj łupieżu, a mianowicie, czy jest to łupież suchy, czy też tłusty.
Łupież jest to choroba skóry głowy pojawiająca się wyniku pogorszenia stanu i kondycji naskórka. Jego bezpośrednią i główną przyczyną są natomiast grzyby z gatunku drożdżaków. Doprowadzają one do nadmiernego łuszczenia się skóry i odpadania widocznych płatków naskórka. Dodatkowo ogniska łupieżu charakteryzują się czerwonymi plamami na skórze, jej ogólnym zaczerwienieniem, zapaleniem i świądem.
Łupież suchy to łagodniejsza odmiana tej choroby skóry głowy. Charakteryzuje się on złuszczonymi płatkami naskórka, które są suche, białe i drobne. Łupież tłusty natomiast pojawia się na skutek zaniedbania łupieżu suchego. Złuszczony naskórek jest żółty, tłusty i duży. Diagnoza tychże ognisk łupieżu jest bardzo ważna, ponieważ zarówno łupież suchy, jak i tłusty, wymagają innego toku leczenia. Podstawą leczenia obu odmian łupieżu jest stosowanie specjalnych środków kosmetycznych i farmakologicznych oraz aptecznych, dbanie o higienę osobistą oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry głowy. Pierwsze dostrzegalne objawy i ogniska łupieżu powinny być jak najszybciej zwalczane, ponieważ mogą przyspieszyć i zaostrzyć przebieg choroby. Zaniedbanie tych kwestii może spowodować łamanie się włosów, ich wypadanie, wzmożony łojotok i stany zapalne.