SŁOWNIK : 
Limfocyty T

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Oznaki starzenia,
zmarszczki,
utrata jędrności »

Limfocyty T

Limfocyty T są to komórki układu immunologicznego, które należą do grupy limfocytów odpowiedzialnych za odporność komórkową. Inaczej są określane limfocytami grasicozależnymi. Wydzielane są one w czerwonym szpiku kostnym, dojrzewają w grasicy (gruczoł ulokowany w śródpiersiu górnym, tuż za mostkiem), a następnie przedostają się do krwi obwodowej i narządów limfatycznych. U dorosłego człowieka, limfocyty T stanowią od 20% do 40% wszystkich leukocytów. Ich stężenie we krwi obwodowej wynosi 0,77–2,68 x 109/l, a czas życia waha się od kilku miesięcy do kilku lat. Pojedynczy limfocyt przypomina okrągłą komórkę, zawierającą jądro, będące jej główną częścią. Komórka ta wypełniona jest cytoplazmą oraz zawiera siateczkę śródplazmatyczną szorstką, mitochondria, lizosomy i aparat Golgiego.
Limfocyty mają zdolność reagowania na zagrożenie w postaci ciał obcych lub komórek zmienionych chorobowo, które niszczą. W ten sposób chronią organizm przed wirusami i bakteriami. Najnowsze badania prowadzone przez naukowców z Japonii i USA dowodzą również, że limfocyty T biorą udział w reakcji obronnej organizmu, podczas gdy pojawią się w nim komórki nowotworowe. Badając poziom limfocytów T można zdiagnozować nie tylko prawidłową immunologię organizmu i obecność nowotworów, ale również białaczkę limfoblastyczną.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności