SŁOWNIK : 
PierzchnięcieWords beginning by P

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «P »

Pierzchnięcie

Pierzchnięcie to dolegliwość skóry, która objawia się jako pękanie naskórka oraz części skóry właściwej. Skóra pęka, a na jej powierzchni pojawiają się ranki, które nierzadko krwawią. Pierzchnięcie można zaobserwować na skórze twarzy i dłoni, jednak najczęściej dotyka ona skórę na ustach.

Warstwa nabłonka, która pokrywa usta, jest wyjątkowo cienkim i delikatnym obszarem skóry na naszej twarzy. Jest ona tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne, dlatego też nasze wargi przybierają czerwony lub różowy odcień. Ponadto skóra na ustach jest pozbawiona gruczołów potowych i łojowych, co z kolei sprawia, że posiada ona również słabą i cienką naturalną warstwę lipidową, która niedostatecznie chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z problemem pierzchnięcia ust możemy mieć do czynienia przez cały rok, jednak jest to dolegliwość, która najczęściej pojawia się w zimę - mróz oraz zimny wiatr dodatkowo osłabiają odporność delikatnej i cienkiej skóry na ustach, przez co staje się ona sucha i spierzchnięta. Pierzchnięcie ust jest też bardzo często wynikiem niedostatecznej ochrony przed promieniowaniem słonecznym - słońce intensywnie wysusza usta i powoduje, że ich powierzchnia staje się szorstka, łuszcząca i spierzchnięta.

Pierzchnięciu ust należy zapobiegać poprzez stosowanie ochronnych pomadek lub balsamów do ust bogatych w substancje tłuszczowe i nawilżające.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Podrażniona skóra